Britské opozičné strany pokračujú vo vyjednávaní o podobe prípadnej prechodnej vlády, ktorá by nasledovala po odstavení súčasného premiéra Borisa Johnsona.
Plán je jasný: Parlament vysloví premiérovi nedôveru a následne vznikne prechodná vláda zložená z piatich opozičných strán vrátane Labouristickej strany, Liberálnych demokratov (LD) a Škótskej národnej strany (SNP).
Katastrofa pre krajinu
Hlavnou výhodou takéhoto scenára by bolo to, že Johnsonovi sa nepodarí doviesť krajinu k brexitu „na divoko“, teda bez dohody s Európskou úniou, čo by podľa všetkých zúčastnených strán bola pre krajinu katastrofa.
Veľkej Británii už neostáva veľa času na novú brexitovú dohodu, varuje premiér Rinne
Opozičné strany sa však podľa britskej BBC zatiaľ nevedia dohodnúť na tom, kto by takúto dočasnú vládu viedol. Na prvý pohľad by bolo najlogickejšie, keby to bol Jeremy Corbyn, predseda labouristov, ktorí sú najsilnejšou opozičnou stranou. Corbyna však v utorok odmietla podporiť šéfka Liberálnych demokratov Jo Swinson.
Tá argumentuje, že Corbyn „jednoducho nedisponuje dostatočným počtom“ poslancov, ktorí by ho podporili, keďže okrem samotných labouristov ho už podľa nej nepodporuje žiadna zo strán.
Ďalší odklad brexitu
Do aktuálnych parlamentných počtov treba navyše zarátať aj 21 bývalých poslancov Johnsonovej Konzervatívnej strany, ktorých nedávno premiér zo strany vyhodil pre ich nesúhlas s jeho prístupom k brexitu. Prípadná prechodná vláda zložená s cieľom zabrániť brexitu bez dohody by potrebovala aj ich hlasy.
Britský premiér Boris Johnson si o sebe myslí, že je vzorom umiernenosti
Johnson deklaruje odchod Británie z EÚ ako svoj hlavný politický cieľ. Brexit je momentálne nastavený na 31. októbra a Johnson opakuje, že tento termín sa už nebude posúvať a Británia z únie odíde, nech sa deje čokoľvek.
Premiér dokonca nedávno vyhlásil, že radšej bude „ležať mŕtvy v priekope“, než aby dopustil ďalší odklad brexitu.
Informácie pochádzajú z webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.