LONDÝN 9. augusta (WEBNOVINY) – Britská vláda urobí všetko, „čo je potrebné“ pre nastolenie poriadku, uviedol v utorok britský premiér David Cameron, ktorý zároveň oznámil, že parlament z dôvodu situácie v krajine preruší vo štvrtok letnú prestávku.
Britský premiér prerušil dovolenku v Taliansku a v utorok ráno sa vrátil do vlasti, kde po troch dňoch nepokojov žiadajú obyvatelia nasadenie armády. „Ľudia nemôžu pochybovať, že urobíme všetko pre nastolenie poriadku v uliciach, zaistenie bezpečnosti a dodržiavanie zákonov,“ uviedol Cameron. Podľa jeho slov zvýšia počet policajtov v Londýne zo šesťtisíc na 16-tisíc.
„Komisár Metropolitnej polície povedal, že oproti 6-tisíc počas poslednej noci bude v uliciach dnes večer okolo 16-tisíc“ príslušníkov, uviedol Cameron po stretnutí vládnej komisie pre výnimočné situácie COBRA (Cabinet Office Briefing Room). „Pocítite silu nášho práva. A ak ste dosť starí na páchanie týchto zločinov, budete dosť starí aj na to, aby ste čelili trestom,“ odkázal výtržníkom britský premiér. Polícia nedokáže po troch dňoch nepokojov a stretov s výtržníkmi nastoliť poriadok, obyvatelia preto žiadajú nasadenie armády. Pre výnimočnú situáciu v metropole Spojeného kráľovstva prerušili dovolenky aj ministerka vnútra Theresa Mayová a primátor Londýna Boris Johnson.
Londýnska polícia počas troch dní zadržala 450 ľudí, čo spôsobilo preplnenie väzníc Scotland Yardu v britskej metropole. Do ulíc hlavného mesta medzitým nasadili 6-tisíc policajtov, no ani tým sa nepokoje zastaviť nepodarilo. Tie sa naopak postupne rozšírili do ďalších anglických miest vrátane Liverpoolu, Bristolu či Briminghamu, kde polícia zatkla ďalšie desiatky ľudí. Výtržníci rabujú, ničia verejný majetok, dostávajú sa do stretov policajnými zložkami.
Vlna násilia na britských ostrovoch, najhoršia od rasových nepokojov v 80. rokoch, vypukla v sobotu večer, keď sa asi 300 obyvateľov Londýna zhromaždilo pred sídlom polície v štvrti Tottenham. Išlo o protest proti smrti 29-ročného Marka Duggana, ktorého počas akcie zastrelila polícia, podľa niektorých médií však mladík tmavej pleti sám vystrelil. Jeho smrť bola údajne iba spúšťačom napätia v niektorých štvrtiach a mestách po schválení vládnych úsporných opatrení vo Veľkej Británii.