BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Tretí ročník podujatia s názvom Dúhový pride sa skončil.
Nenaplnili sa predpovede šéfky akcie Romany Schlesinger, ktorá sa obávala narušenia zhromaždenia extrémistami z Ľudovej strany Naše Slovensko.
Stovky ľudí baviacich sa na bratislavskom Námestí slobody nakoniec rozohnal neprestávajúci dážď.
Pri pódiu ostalo len niekoľko desiatok ľudí. Schlesinger je s priebehom celého podujatia spokojná.
„Veľmi sa teším, nedošlo k žiadnym narušeniam, až na tú dymovnicu. Hodnotíme to ako vynikajúce,“ povedala riaditeľka podujatia. Schlesinger za dobre odvedenú prácu pochválila nielen organizátorov, ale aj políciu.
Obrazom: Dúhový pochod v Bratislave
Symbolické svadby homosexuálnych párov
Pochod stoviek ľudí s dúhovými zástavami a za zvukov bubnov nenarušili žiadne výtržnosti ani incidenty. Podľa Schlesinger bol pochod mohutný. Okoloidúci si pochodujúcich fotografovali, prejavy netolerancie sa objavili len ojedinele.
Pochod po celý čas monitoroval vrtuľník, polícia a ťažkoodenci trasu pochodu úplne uzavreli a zabránili tak stretu účastníkov Pride s niekoľkými desiatkami odporcov podujatia.
Tí v rukách držali podobizne Andreja Hlinku či Jozefa Tisa a transparenty ako „Nechceme v Bratislave homosexuálnych extrémistov.“
Dúhový pride sa pokúsil narušiť 18-ročný mladík z okresu Martin, ktorý do davu ľudí hodil dymovnicu práve v čase, keď si svoje symbolické „áno“ povedali tri páry – mužský, ženský aj zmiešaný.
„Muža predviedli na obvodné policajné oddelenie v Starom Meste,“ povedal hovorca bratislavskej polície František Peczár. Polícia zaistila aj ďalšie dve osoby na Obchodnej ulici, u ktorých našli strážcovia zákona pyrotechniku. „Osoby boli predvedené za účelom podania vysvetlenia,“ dodal Peczár.
Dymovnica v dave
V sprievode boli aj poslanci
Pri vstupe na námestie, ktoré je celé ohradené zátarasami a strážené políciou a SBS službou, sa zhromaždilo niekoľko desiatok odporcov Dúhového pochodu.
V sprievode bolob množstvo ľudí zo zahraničia aj niektorí poslanci Národnej rady SR. Peter Pollák (OĽaNO) si myslí, že je dôležité sa na Dúhovom pochode zúčastniť.
„Každá menšina si zaslúži pozornosť štátu. Všade v okolitých štátoch vnímajú túto problematiku oveľa dôstojnejšie ako na Slovensku, a preto som tu,“ povedal Pollák.
Jozef Viskupič (OĽaNO) považuje Pride za jednu z mála príležitostí, ktorá umožňuje človeku z väčšiny vžiť sa do kože človeka z menšiny. Podporu podujatiu svojou účasťou vyjadrili aj Jozef Mihál či Lucia Nicholsonová (obaja SaS).
Pochod gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí mestom sa skončí opäť na Námestí slobody, kde bude nasledovať program. Na pódiu vystúpia europoslankyne Ulrike Lunacek aj Monika Flašíková-Beňová.
Na bezpečný priebeh tretieho ročníka Dúhového pochodu dohliadnu stovky policajtov, nebude chýbať jazdecká polícia a policajti so psami. Schlesinger predpokladá, že akcia sa nezaobíde bez účasti extrémistov.
„Vieme, že sa chystá, mobilizuje sa Ľudová strana Naše Slovensko, o nejakých ďalších skupinách nevieme, ale monitoruje to polícia,“ hovorí Schlesinger.
„Nechoď na akciu sám, dohodni sa s viacerými priateľmi,“ vyzývajú organizátori podujatia na letáku, ktorý dostane každý pri vstupe na námestie. „V prípade potreby vytvor a opúšťaj bezpečný priestor v mužsko-ženskom páre. Držte sa za ruky a v krajnom prípade sa aj pobozkajte,“ upozorňujú ďalej organizátori.