BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Bratislavčania môžu v týchto dňoch v internetovom hlasovaní vybrať projekty, na ktoré by mohla ísť časť budúcoročného rozpočtu hlavného mesta.
Vybrať si ľudia môžu z 57 návrhov v piatich kapitolách – doprava, životné prostredie, kultúra, šport a sociálne veci. Hlasovať možno do 28. novembra 2014 na internetovej stránke Rozhodni.bratislava.sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.
Výsadba zelene či odstránenie alergénov
Nápady bratislavská radnica zbierala od obyvateľov v septembri počas Burzy nápadov. Návrhy, ktoré splnili požadované kritéria postúpili v októbri do verejného prerokovania, kde verejnosť spolu s odbornými garantmi magistrátu a zapojenými obyvateľmi rozhodli, ktoré projekty sa dostanú do internetového hlasovania už aj s navrhnutými finančnými čiastkami.
O tom, na ktoré projekty pôjde časť peňazí z mestskej kasy môžu teraz ľudia rozhodnúť v hlasovaní na internete. Do hlasovania sa môže zapojiť každý Bratislavčan, ktorý má viac ako 15 rokov a zaregistruje sa cez formulár na stránke Rozhodni.bratislava.sk. Na základe registrácie dostane záujemca prihlasovacie údaje a môže hlasovať za ľubovoľný počet návrhov.
Svoje nápady mohli bratislavskej radnici posielať občianske združenia či jednotlivci. Medzi desiatkami návrhov je napríklad výsadba zelene a stromov či odstránenie alergénov a burín. Bratislavčania by radi v budúcom roku investovali aj do vybudovania bezbariérových priechodov pre chodcov či do montáže nosičov bicyklov v mestskej hromadnej doprave (MHD).
Ľudia žiadajú aj prírodné lavičky
Medzi doručenými nápadmi je aj rekonštrukcia zábradlia na Bajkalskej a Brnianskej ulici či osadenie prírodných lavičiek pri vstupe na Kráľovu horu. Cyklisti by privítali, keby pre nich jednosmerné ulice zmenili na obojsmerné.
Do rozhodovania o prerozdelení časti mestských peňazí radnica verejnosť zapája od roku 2011, kedy bol projekt prvýkrát spustený. Vtedy bola na občianske projekty vyčlenená suma 15-tisíc eur. V roku 2014 už mesto na projekty z participatívneho rozpočtu vyčlenilo 46-tisíc eur.
Za príspevok z participatívneho rozpočtu si obyvatelia v minulosti vybudovali napríklad komunitnú záhradu v Rači, obnovili kino Zora či zrevitalizovali stromoradie na Račianskej ulici. V meste tiež vzniklo Komunitné centrum generácii, autonómna zóna Lafranconi, z občianskeho rozpočtu technicky podporili aj Zelenú hliadku.