Mesto Bratislava sa každoročne pripravuje na zimu aj s ohľadom na tých, ktorí nemajú vlastné materiálne alebo finančné prostriedky, pretože ich domovom je ulica, chatrný prístrešok či studená chatka.
„Práve títo ľudia sú tými najzraniteľnejšími, ktorým v tomto období ide o zdravie a život, a preto v zimnom období zavádzame tzv. Zimný protokol na ochranu života a zdravia ľudí bez domova,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca magistrátu Peter Bubla.
V Petržalke pribudne pamätná tabuľa venovaná obetiam hraničiarov
Hoci sa realizácia zimného protokolu deje počas najchladnejších mesiacov, príprava na zimu začína už skôr za spolupráce viacerých zložiek – sekcie sociálnych vecí na magistráte pod ktorú spadá oddelenie dostupného bývania a pomoci ľuďom bez domova, mestského terénneho tímu, mestskej polície a mimovládnych organizácií.
„V nepriaznivej životnej situácii môžu ľudia bez domova potrebovať pomoc formou krátkodobého ubytovania alebo prenocovania, túto funkciu spĺňajú napr. nocľahárne, útulky a ubytovne,“ priblížil Bubla.
Tri nocľahárne a štyri útulky pre ľudí bez domova
Nocľahárne a útulky sú registrované sociálne služby, ktoré ponúkajú tiež možnosť sociálneho poradenstva, často aj stravu, základné ošetrenie, nevyhnutné ošatenie a sprístupnenie osobnej hygieny.
„Na území Bratislavy fungujú dokopy tri nocľahárne, a to nízkoprahová Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul s kapacitou 200 miest a ďalšie dve nocľahárne, ktoré zriaďuje občianske združenie Domov pre každého s kapacitou 85 a 40 miest,“ dodal hovorca. Kapacita nocľahární je tak spolu 325 lôžok.
Odkaz pre starostu hodnotil najlepšie samosprávy. Ktoré mestá získali Zlaté vedro?
Okrem nocľahární sú v hlavnom meste dostupné aj štyri útulky pre ľudí bez domova, ktoré poskytujú 24-hodinové ubytovanie s kapacitou dokopy 146 miest (Mestský útulok Hradská, Útulok sv. Vincenta de Paul, Útulok sv. Lujzy de Marillac, Domov pre každého).
Všetky dostupné služby pre ľudí bez domova, prípadne ľudí v núdzi je možné nájsť na mape pomoci, ktorú pripravilo mesto v spolupráci s mimovládnymi organizáciami: https://bratislava.sk/socialne-sluzby-a-byvanie/aktivity-mesta-v-socialnej-oblasti/mapa-pomoci-ludom-bez-domova
Zimný protokol Bratislavy
Opatrenia na ochranu života a zdravia ľudí bez domova počas nepriaznivých poveternostných podmienok v Bratislave predstavujú niekoľko typov intervencií a preventívnych opatrení v gescii viacerých aktérov.
„Mesto Bratislava pripravuje každý rok Zimný protokol, ktorý sa aktivuje v spolupráci s mestskou políciou a poskytovateľmi sociálnych služieb,“ poznamenal hovorca magistrátu. Okrem toho v meste funguje celoročne sieť sociálnych služieb a charitatívnych organizácií, vlastné opatrenia zavádzajú aj niektoré mestské časti.
Zimný protokol Bratislavy zahŕňa nasledovné opatrenia:
- Posilnenie terénnych služieb Mestského terénneho tímu – v závislosti od aktuálnej predpovede počasia dvojice sociálnych pracovníkov vyhľadávajú a kontaktujú ľudí bez domova vo verejnom priestore, distribuujú im zimné vybavenie a teplé nápoje, ponúkajú základné poradenstvo a sprostredkovanie pomoci.
- Služby hliadok Mestskej polície – sústreďujú sa na vyhľadávanie a kontaktovanie ľudí bez domova, vyhodnocujú s nimi riziká, distribuujú zimný materiál, sprostredkúvajú informácie o dostupných službách, kontaktujú RZP alebo zabezpečujú prevoz do nocľahární.
- Prepravná služba do nízkoprahovej nocľahárne – poskytuje bezplatný prevoz osôb bez domova od večerných hodín do rána z miest ohrozenia do nocľahárne sv. Vincenta de Paul s podporou Mestskej polície.
Ďalšími opatreniami sú:
- Pravidelná informovanosť, komunikácia a koordinácia s partnermi
- Distribúcia informačných materiálov o dostupnej pomoci pre ľudí bez domova
- Iniciatívy zapájajúce verejnosť na nahlasovanie rizikových situácií na čísle 159
- Šetrenie podnetov týkajúcich sa ľudí bez domova prostredníctvom mestského terénneho tímu
„Kľúčovými sú však služby zabezpečované poskytovateľmi sociálnych služieb pre ľudí bez domova a charitatívnymi organizáciami, ako dostupnosť denných centier, nocľahární a útulkov, výdaj teplého jedla, zdravotné ošetrenie v teréne, zbierky a výdaj zimného oblečenia a mnohé ďalšie,“ doplnil Bubla.
Zásadný význam počas zimných mesiacov má aj predĺženie prevádzky nízkoprahových denných centier a nízkoprahovej nocľahárne, ako aj intenzívnejšie poskytovanie terénnych sociálnych služieb krízovej intervencie.