Bratislava s príchodom zimných mesiacov zavádza nové opatrenia pre ľudí v núdzi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zima na Slovensku v roku 2010
Bezdomovci v bratislavských uliciach. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Tento článok pre vás načítala AI.

Mesto Bratislava sa každoročne pripravuje na zimu aj s ohľadom na tých, ktorí nemajú vlastné materiálne alebo finančné prostriedky, pretože ich domovom je ulica, chatrný prístrešok či studená chatka.

Práve títo ľudia sú tými najzraniteľnejšími, ktorým v tomto období ide o zdravie a  život, a preto v zimnom období zavádzame tzv. Zimný protokol na ochranu života a zdravia ľudí bez domova,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca magistrátu Peter Bubla.

Hoci sa realizácia zimného protokolu deje počas najchladnejších mesiacov, príprava na zimu začína už skôr za spolupráce viacerých zložiek – sekcie sociálnych vecí na magistráte pod ktorú spadá oddelenie dostupného bývania a pomoci ľuďom bez domova, mestského terénneho tímu, mestskej polície a mimovládnych organizácií.

V nepriaznivej životnej situácii môžu ľudia bez domova potrebovať pomoc formou krátkodobého ubytovania alebo prenocovania, túto funkciu spĺňajú napr. nocľahárne, útulky a ubytovne,“ priblížil Bubla.

Bezdomovci
Foto: SITA/Diana Černáková

Tri nocľahárne a štyri útulky pre ľudí bez domova

Nocľahárne a útulky sú registrované sociálne služby, ktoré ponúkajú tiež možnosť sociálneho poradenstva, často aj stravu, základné ošetrenie, nevyhnutné ošatenie a sprístupnenie osobnej hygieny.

Na území Bratislavy fungujú dokopy tri nocľahárne, a to nízkoprahová Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul s kapacitou 200 miest a ďalšie dve nocľahárne, ktoré zriaďuje občianske združenie Domov pre každého s kapacitou 85 a 40 miest,“ dodal hovorca. Kapacita nocľahární je tak spolu 325 lôžok.

Okrem nocľahární sú v hlavnom meste dostupné aj štyri útulky pre ľudí bez domova, ktoré poskytujú 24-hodinové ubytovanie s kapacitou dokopy 146 miest (Mestský útulok Hradská, Útulok sv. Vincenta de Paul, Útulok sv. Lujzy de Marillac, Domov pre každého).

Všetky dostupné služby pre ľudí bez domova, prípadne ľudí v núdzi je možné nájsť na mape pomoci, ktorú pripravilo mesto v spolupráci s mimovládnymi organizáciami: https://bratislava.sk/socialne-sluzby-a-byvanie/aktivity-mesta-v-socialnej-oblasti/mapa-pomoci-ludom-bez-domova

BRATISLAVA: Sčítanie ľudí bez domova
Sčítacie tímy v teréne počas celomestského sčítania ľudí bez domova. Bratislava, 16. október 2023. Foto: SITA/Jana Birošová

Zimný protokol Bratislavy

Opatrenia na ochranu života a zdravia ľudí bez domova počas nepriaznivých poveternostných podmienok v Bratislave predstavujú niekoľko typov intervencií a preventívnych opatrení v gescii viacerých aktérov.

Mesto Bratislava pripravuje každý rok Zimný protokol, ktorý sa aktivuje v spolupráci s mestskou políciou a poskytovateľmi sociálnych služieb,“ poznamenal hovorca magistrátu. Okrem toho v meste funguje celoročne sieť sociálnych služieb a charitatívnych organizácií, vlastné opatrenia zavádzajú aj niektoré mestské časti.

Zimný protokol Bratislavy zahŕňa nasledovné opatrenia:

  • Posilnenie terénnych služieb Mestského terénneho tímu – v závislosti od aktuálnej predpovede počasia dvojice sociálnych pracovníkov vyhľadávajú a kontaktujú ľudí bez domova vo verejnom priestore, distribuujú im zimné vybavenie a teplé nápoje, ponúkajú základné poradenstvo a sprostredkovanie pomoci.
  • Služby hliadok Mestskej polície – sústreďujú sa na vyhľadávanie a kontaktovanie ľudí bez domova, vyhodnocujú s nimi riziká, distribuujú zimný materiál, sprostredkúvajú informácie o dostupných službách, kontaktujú RZP alebo zabezpečujú prevoz do nocľahární.
  • Prepravná služba do nízkoprahovej nocľahárne – poskytuje bezplatný prevoz osôb bez domova od večerných hodín do rána z miest ohrozenia do nocľahárne sv. Vincenta de Paul s podporou Mestskej polície.

Ďalšími opatreniami sú:

  • Pravidelná informovanosť, komunikácia a koordinácia s partnermi
  • Distribúcia informačných materiálov o dostupnej pomoci pre ľudí bez domova
  • Iniciatívy zapájajúce verejnosť na nahlasovanie rizikových situácií na čísle 159
  • Šetrenie podnetov týkajúcich sa ľudí bez domova prostredníctvom mestského terénneho tímu

Kľúčovými sú však služby zabezpečované poskytovateľmi sociálnych služieb pre ľudí bez domova a charitatívnymi organizáciami, ako dostupnosť denných centier, nocľahární a útulkov, výdaj teplého jedla, zdravotné ošetrenie v teréne, zbierky a výdaj zimného oblečenia a mnohé ďalšie,“ doplnil Bubla.

Zásadný význam počas zimných mesiacov má aj predĺženie prevádzky nízkoprahových denných centier a nízkoprahovej nocľahárne, ako aj intenzívnejšie poskytovanie terénnych sociálnych služieb krízovej intervencie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Bubla
Firmy a inštitúcie Magistrát hl. m. SR BratislavaMestská polícia Bratislava