BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Bratislavský magistrát dnes odošle investorovi Henbury Development žiadosť o vydanie pozemku pod PKO do správy mesta. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Po doručení a naštudovaní právnej analýzy občianskych aktivistov, ktorá sa zaoberala postupom bývalého primátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského v kauze PKO, dospel magistrát k názoru, že Ďurkovský išiel nad rámec svojich zákonných kompetencií. K podpisu dohody s investorom o spolupráci pri búraní a k vydaniu PKO za účelom jeho búrania bol potrebný súhlas mestského zastupiteľstva. Ten bývalý primátor nemal. Zmluvu o spolupráci s investorom ako aj zmluvu o búraní považuje mesto za neplatné, rovnako za neplatné považuje aj vydanie budovy do rúk developera.
Mesto dalo právnu analýzu vypracovanú aktivistami overiť trom právnickým kanceláriám – AFK, Ikrény&Rehák, Kuráň&Marková a aj legislatívno-právnemu odboru magistrátu. Právnické kancelárie boli vybraté podľa Ftáčnika tak, aby mesto za ne nemuselo platiť žiadne prostriedky. „Nerobili sme žiadny výber, obrátili sme sa na kancelárie, ktoré boli k dispozícii bez nároku na honorár,“ uviedol Ftáčnik. Napriek tomu, že právnici ako aj mesto považujú zmluvy s investorom za neplatné, právnici upozorňujú, že o platnosti môže rozhodnúť len súd. Ak investor nevydá budovy do správy mesta, podá mesto určovaciu žalobu na vyslovenie neplatnosti zmluvy o spolupráci pri búraní a požiada o predbežné opatrenie. Ak súd rozhodne, že zmluva je neplatná, zostane platná zmluva o budúcej zmluve o prenájme nového PKO. V nej si mesto objednalo kultúrny priestor pre asi 1 000 návštevníkov, za ktorý bude platiť nájom 20 rokov vo výške 400-tisíc eur ročne.
Primátor Ftáčnik je presvedčený, že problém PKO sa nedá riešiť len v právnej rovine a chce v budúcnosti riešiť aj vecnú rovinu. Mesto chce preto v budúcnosti pokračovať v rokovaní s vlastníkom pozemkov o tom, ako zabezpečiť v tomto priestore kultúrny stánok mestského a nadmestského významu a ako zachovať maximum zo súčasného PKO. Mesto chce do riešenia PKO zahrnúť laickú aj odbornú verejnosť a pripravuje preto verejnú diskusiu na túto tému. Tú by malo mesto naštartovať začiatkom marca. O výsledkoch a konečnej podobe PKO by mali následne rozhodnúť poslanci v júni tohto roka.
Agentúra SITA oslovila aj investora Henbury Development, spoločnosť prisľúbila, že sa vyjadrí.
Rosová žiada stiahnuť návrh výstavby na mieste PKO
Starostka bratislavského Starého Mesta Tatiana Rosová požiadala listom primátora mesta Milana Ftáčnika, aby stiahol z rokovania mestského zastupiteľstva návrh o výstavbe na území súčasného Parku kultúry a oddychu (PKO). Agentúru SITA o tom dnes informoval hovorca mestskej časti Tomáš Halán. Mestský parlament by sa mal totiž zaoberať materiálom o zmenách a doplnkoch, ktorými by sa podľa starostky umožnila „podstatne masívnejšia zástavba“. Zmenami má prejsť podľa nej aj promenáda na nábreží, kde by sa údajne namiesto mestskej zelene mohla umožniť výstavba. „Som presvedčená, že podstata návrhu vo vzťahu k dotknutému územiu PKO je v rozpore s verejným záujmom na budúcom funkčnom využití tohto územia. Posúvanie hraníc v prospech potenciálnych investorov povedie k neprimeranej zahustenosti a výške zástavby a k strate dôležitej funkcie mestskej zelene,“ povedala Rosová.
Starostka zároveň požiadala primátora o spoluprácu a koordináciu postupu pri zmene územnoplánovacej dokumentácie vo vzťahu k dotknutému územiu PKO. Ftáčnik by mal taktiež podľa nej vyzvať investorskú spoločnosť Henbury Development, aby na vlastné náklady v zmysle platného územného plánu mesta zabezpečila spracovanie návrhu územného plánu zóny pre dané územie. Tento návrh územného plánu zóny by následne mestská časť posudzovala a schvaľovala.
Podľa hovorcu investorskej spoločnosti Henbury Development Petra Vrábeľa bude investor na primátorovu žiadosť reagovať až potom, ako dostanú žiadosť a oboznámia sa s jej obsahom.