Bratislava je Ulicou svetla, rozpovie príbeh pouličných lámp

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vianoce, výzdoba, osvetlenie
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) –

História plynových lámp

Plynové lampy sa v starom Prešporku rozsvietili po prvýkrát v roku 1856 a staralo sa o ne 15 lampárov.

S príchodom elektriny však postupne zanikla éra plynových lámp. Posledná plynová lampa v Bratislave dosvietila v roku 1977 na Školskej ulici.

Aj napriek tomu, že plynové lampy nahradila elektrina, ich dizajn ostal nezmenený. Súčasné lampy v historickom centre sú vernou napodobeninou plynových lámp, ktoré v minulosti osvetľovali ulice starého Prešporku.

V uliciach Bratislavy v súčasnosti svieti 49-tisíc lámp a verejné osvetlenie centrálne riadi jeden dispečing. Lampy ročne svietia 4200 hodín a o ich prevádzku sa stará 70 technikov.

Príbeh verejného osvetlenia v Bratislave do mesta prináša nový zábavno-náučný projekt Ulica svetla.

Na 14 stĺpoch verejného osvetlenia v Starom Meste sa ľudia dozvedia o histórii, technológiách osvetlenia i o konkrétnom zdroji svetla. Štartovací bod Ulice svetla v stredu pri kaviarni Propeler na Vajanského nábreží odhalil primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Atrakcia Ulica svetla je určená žiakom základných i stredných škôl, turistom, ale i každému, koho príbeh osvetlenia v Bratislave zaujíma.

Na trase približne pol hodinovej prechádzky od Propeleru cez Medenú ulicu po Slovenské národné múzeum nájdu ľudia na 14 lampách verejného osvetlenia svetelné tabule, ktoré odhaľujú fakty o osvetlení v meste.

„Na tejto prechádzke po Ulici svetla chceme ukázať, že svetlo je aj technológia, ale môže byť aj umenie,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Vladimír Slezák. „Je to veľmi dobrý prostriedok na to, aby sme ukázali mladým ľuďom a možno aj tým, ktorí sa zaujímajú o osvetlenie, ako sa vyvíjalo svetlo a ako sa s ním pracuje,“ doplnil primátor Ftáčnik.

Bádatelia sa môžu po stopách histórie osvetlenia v Bratislave vybrať aj s pomocou aplikácie vyvinutej špeciálne pre Ulicu svetla. Do svojich mobilných telefónov alebo tabletov si stačí stiahnuť aplikáciu, ktorá pomocou GPS ľuďom poskytne informácie z konkrétnej zastávky a prevedie ich Ulicou svetla.

Obrazom: V Bratislave spustili projekt Ulica svetla

Bratislava rozpovie príbeh o osvetlení
Informačná tabuľa na jednej z lámp počas spustenia bratislavského náučného projektu Ulica svetla. Bratislava, 6. november 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Bratislava rozpovie príbeh o osvetlení
Primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik počas spustenia bratislavského náučného projektu Ulica svetla. Bratislava, 6. november 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Bratislava rozpovie príbeh o osvetlení
Zľava: Primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik a generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Vladimír Slezák počas spustenia bratislavského náučného projektu Ulica svetla. Bratislava, 6. november 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Bratislava rozpovie príbeh o osvetlení
Sprava: Generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Vladimír Slezák a primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik počas spustenia bratislavského náučného projektu Ulica svetla. Bratislava, 6. november 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Bratislava rozpovie príbeh o osvetlení
Žiaci jednej z bratislavských základných škôl počas spustenia bratislavského náučného projektu Ulica svetla. Bratislava, 6. november 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Interaktívny projekt do mesta prináša dodávateľ svetla pre Bratislavu, spoločnosť Siemens, v spolupráci s hlavným mestom. Každý, kto prejde Ulicou svetla sa môže zapojiť aj do súťaže o svetelné produkty v hodnote 200 eur.

Pri každom zo 14 stĺpov verejného osvetlenia totiž bádatelia nájdu jedno písmeno, z ktorých na konci poskladajú heslo a vďaka nemu sa môžu registrovať do súťaže. Každý mesiac až do konca júna 2014 bude vyžrebovaný jeden víťaz.

Video: Príbeh osvetlenia mesta rozpovie projekt Ulica svetla

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ftáčnik