LOS ANGELES 12. júna (WEBNOVINY) – Vo veku osem rokov bol Jonathan Quick asi najnervóznejším chlapcom v americkom štáte Connecticut, keď v roku 1994 sledoval rozhodujúci siedmy duel finálovej série play-off NHL medzi hokejistami New York Rangers a Vancouver Canucks.
Jeho obľúbený brankár Mike Richter vtedy priviedol „jazdcov“ k zisku prestížneho Stanleyho pohára po 54-ročnom čakaní.
„Keď som vyrastal, bol som fanúšikom Rangers a podrobne som sledoval Mika Richtera. Pamätám si, že vtedy som bol viac nervózny ako v tohtosezónnych dueloch finále play-off,“ prezradil Quick.
V júni 2012, teda po osemnástich rokoch, sa práve Quickovi podarilo získať cennú trofej s tímom Los Angeles Kings. A nie len jednu, stal sa tiež najužitočnejším hráčom play-off a získal Conn Smythe Trophy. „Je pre mňa veľkou cťou byť súčasťou tohto tímu. Teším sa, že som tu,“ poznamenal 26-ročný rodák z mestečka Milford.
Obrazom: Králi z Los Angeles majú Stanleyho pohár
Ašpiruje na najlepšieho brankára sezóny
Jonathan Quick dosiahol v základnej časti tejto sezóny solídne čísla, no spoluhráči jeho výkony nedokázali umocniť na druhej strane ihriska. Kings síce postúpili do play-off, ale s vizitkou najhoršieho tímu v ofenzíve. Vo finále play-off dostal v šiestich zápasoch iba sedem gólov a zohral veľkú úlohu na víťaznej ceste LA.
Quick je len tretím Američanom, ktorý sa stal najužitočnejším hráčom play-off, pred ním sa to podarilo obrancovi NY Rangers Brianovi Leetchovi v spomenutom roku 1994 a brankárovi Timovi Thomasovi v minulej sezóne. Gólman Kings je 46. víťazom tejto trofeje, šestnástym brankárom. Vo vyraďovacej časti sa Quickovi podarilo vyrovnať či prekonať niekoľko individuálnych rekordov.
V play-off vychytal všetkých 16 triumfov svojho mužstva, dosiahol priemer 1,41 inkasovaného gólu pri úspešnosti zásahov 94,6 percenta. Najviac dva góly inkasoval v osemnástich z dvadsiatich duelov. Okrem Stanleyho pohára a Conn Smythe Trophy má Jonathan Quick šancu stať sa aj najlepším brankárom v sezóne 2011/2012, na zisk Vezinovej trofeje kandiduje spolu s Henrikom Lundqvistom (NY Rangers) a Pekkom Rinnem (Nashville).
„Je jednoducho neuveriteľný. Čo sa týka kandidatúry na Vezinovu trofej, tak by si ju zaslúžil. Hrá však v Západnej konferencii a tak jeho šance klesajú. Keby chytal v New Yorku, bolo by to iné a nebolo by pochýb, že cenu získa práve on. Veľa zápasov sme prehrali len o jeden gól, čo bola najmä zásluha jeho vynikajúcich výkonov,“ povedal o Quickovi jeho spoluhráč Drew Doughty.
Obrazom: Los Angeles Kings oslávili zisk Stanleyho pohára
V základnej časti dostal Quick len jeden gól
Nemožno nespomenúť, že Quick v základnej časti až v sedemnástich dueloch inkasoval iba jediný gól. „Na ľade aj mimo neho tvrdo drel a držal náš tím nad vodou. Dosť často predviedol neuveriteľné zásahy, ani zo spomalených záberov sa nedalo prísť na to, ako ten puk mohol vidieť,“ pokračoval útočník Jarret Stoll.
Napokon dodal: „Snažili sme sa mu čo najviac pomáhať, on však neuveriteľne pomáhal nám. Udivujúca bola vyrovnanosť jeho výkonov, v jeho hre nebolo badať žiadne výkyvy. Chytal tak, ako keby bol z inej planéty.“
Slovami chvály na svojho brankára nešetrili ani ďalší hráči Kings. „Nielen v zápasoch, ale aj na tréningoch chytal výborne. Som rád, že som mal to šťastie hrať s ním v jednom tíme. Pre nás nie je šokom, že sa stal najužitočnejším hráčom play-off. Šokom bude, ak nezíska Vezinovu trofej,“ poznamenal obranca Rob Scuderi.
Jonathan Quick však po víťaznom ukončení sezóny len skromne poznamenal: „Chcel som dať v každom zápase chlapcom istotu, umožniť im vyhrávať. To je úlohou každého brankára. Snažil som sa to napĺňať v každučkom zápase od začiatku až do konca.“
Quick v celej sezóne vychytal na nulu trinásť duelov. Po úspešnej ceste za Stanleyho pohárom si môže povedať, že už teraz má o jednu trofej viac ako jeho obľúbenec spred osemnástich rokov Mike Richter v roku 1994.
Video: Pocta fanúšikov Jonathanovi Quickovi