SAN-JA 14. apríla (WEBNOVINY) – Lídri piatich svetových ekonomík s vysokým rozvojovým potenciálom vo štvrtok vyzvali na reformu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), aby rozvojové krajiny dostali väčšie slovo pri riešení naliehavých problémov. Ako vyhlásil po stretnutí v čínskom stredisku San-ja juhoafrický prezident Jacob Zuma, členovia skupiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) sa zhodujú v „potrebe reformy systému BR OSN, aby sa stal reprezentatívnejšími a efektívnejším“.
Obe najväčšie krajiny v rámci zoskupenia, Čína a Rusko, sú pritom stálymi členmi BR OSN s právom veta, zatiaľ čo zvyšné tri v rade momentálne pôsobia ako nestáli členovia.
Účastníkmi tohtoročného summitu skupiny BRICS, ktorá reprezentuje viac ako 40 percent svetovej populácie, boli aj čínsky prezident Chu Ťin-tchao, jeho ruský náprotivok Dmitrij Medvedev, brazílska prezidentka Dilma Rousseffová a indický premiér Manmohan Singh.
„Reforma OSN a jej Bezpečnostnej rady je nevyhnutná. Je proste nemožné… aby sme boli stále viazaní inštitucionálnym usporiadaním, ktoré bolo vybudované v povojnovom období,“ povedala Rousseffová pred novinármi v San-ja. Brazília, podobne ako India, vyjadruje záujem o stále kreslo v BR OSN, čo formálne podporuje aj Rusko. Moskva a Peking v záverečnom vyhlásení potvrdili, že „prikladajú dôležitosť štatútu Indie, Brazílie a Južnej Afriky v medzinárodných záležitostiach“, pričom „chápu a podporujú ich snahu hrať významnejšiu úlohu v OSN“.
Brazília, Nemecko, India a Japonsko tvoria takzvanú skupinu G4, ktorá minulý rok oživila svoje dlhoročné úsilie o získanie stáleho členstva v BR OSN. Záujem o stále zastúpenie majú aj africké krajiny, ako sú Južná Afrika, Nigéria a Egypt, ale aj arabské a latinskoamerické štáty.
„Francúzsko trvá na tom, že zásah v Líbyi je legálny
Francúzsko vo štvrtok opäť rozhodne trvalo na tom, že vojenské zásahy Severoatlantickej aliancie proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu sa uskutočňujú v „prísnom súlade“ s podmienkami rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Reagovalo tak na štáty skupiny BRICS, ktoré vyzvali na zastavenie uplatňovania vojenskej sily v Líbyi. „Akcie Francúzska sa uskutočňujú v prísnom súlade s rezolúciou 1973 Bezpečnostnej rady OSN,“ zdôraznil hovorca francúzskeho ministerstva zahraničia Bernard Valero.
Rezolúcia bola podľa neho schválená „ako mobilizácia v prospech líbyjských ľudí perzekvovaných Muammarom Kaddáfím, ktorého synovia prisľúbili národu potoky krvi“. Podľa jeho údajov tento postoj podporili aj krajiny zúčastňujúce sa na operácii na stredajšom stretnutí v katarskej Dauhe. Hovorca dodal, že NATO navyše „pracuje na ešte masívnejšej, efektívnej a rýchlejšej akcii“.
Medvedev vo štvrtok po summite lídrov skupiny BRICS v južnej Číne vyhlásil, že rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN o Líbyi neoprávňuje na použitie vojenskej sily. Podľa jeho slov tento názov zastávajú aj jeho partneri zo skupiny BRICS, ktorá združuje Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Juhoafrickú republiku. Ako Medvedev uviedol, Rezolúcia o Líbyi „o vojenskej operácii nič nehovorí“.
Čína a Rusko, ktoré majú v Bezpečnostnej rade OSN právo veta, ho pri hlasovaní o rezolúcii nevyužili.