BOSTON 9. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti tímu kanadsko-americkej hokejovej NHL Boston Bruins uspeli aj v druhom domácom súboji finálovej série play-off, keď Vancouver Canucks zdolali 4:0 a vymazali dve prehry zo stretnutí vo Vancouveri. „Medvede“ pod vedením trénera Clauda Juliena a slovenského kapitána Zdena Cháru vyrovnali stav série na 2:2. Najbližší zápas sa uskutoční v piatok 10. júna na ľade „kosatiek“.
Celý zápas sa niesol v znamení obrovskej podpory pre domáceho útočníka Nathana Hortona, ktorý po brutálnom zákroku Aarona Romeho v pondelkovom 3. zápase finálovej série utrpel ťažký otras mozgu a finálová séria sa pre neho skončila. Všetko začala pred stretnutím domáca hokejová ikona Bobby Orr, ktorý si na seba navliekol dres s Hortonovým menom a číslom. Podobne tak počas celého zápasu robili aj domáci fanúšikovia, ktorí jeho dres ostentatívne ukazovali do televíznych kamier. Niekoľkokrát počas zápasu zaplnené tribúny skandovali Hortonovo meno. Najväčším prekvapením však bola Hortonova návšteva šatne Bostonu po skončení zápasu.
Zákrok na Hortona
Výsledok štvrtého zápasu finále Stanleyho pohára v zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):
Boston Bruins – Vancouver Canucks 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) – stav série: 2:2
Góly: 12. Peverley (Krejčí, CHÁRA), 32. Ryder (Seguin, C. Kelly), 34. Marchand (P. Bergeron), 44. Peverley (Lucic, Krejčí)
Vylúčení: 10:8 na 2 min, navyše: Chára, McQuaid – Kesler (všetci 10 min za nešp. správanie), presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:38. Rozhodovali: O’Halloran, Sutherland – Sharrers, Morin. Diváci: 17 565.
Zostavy
Boston: T. Thomas – Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid – Lucic, Krejčí, Peverley – Marchand, P. Bergeron, Recchi – Ryder, C. Kelly, Seguin – Paille, G. Campbell, S. Thornton
Vancouver: Luongo (44. C. Schneider) – Alberts, Bieksa, Edler, S. Salo, Ballard, Ehrhoff – D. Sedin, H. Sedin, Burrows – Higgins, Kesler, Raymond – Torres, Lapierre, Hansen – Glass, Malhotra, Oreskovich
V úvode štvrtého duelu nevyužili hráči Vancouveru presilovku, keď na trestnej lavici sedel Ryder. V 12. min zahrmelo na druhej strane, keď puk za Luongov chrbát poslal po prihrávke od Krejčího útočník Peverley. Asistenciou pri otváracom presnom zásahu duelu sa prezentoval slovenský obranca Zdeno Chára.
Na začiatku druhej dvadsaťminútovky mali streleckú prevahu hostia, ale vynikajúci T. Thomas si držal čisté konto. Prvú presilovku hral Boston až v 28. min, ale ani Bruins početnú výhodu nevyužili. Po jej skončení však netrvalo dlho a na 2:0 zvýšil strelou spoza brániaceho hráča Ryder. O ďalšie dve minúty neskôr sa do listiny strelcov stredajšieho duelu zapísal aj Marchand, ktorý gólom korunoval pekný prienik P. Bergerona do útočného pásma.
Poradie v kanadskom bodovaní v play-off zámorskej hokejovej NHL (stav k 8. júnu 2011):
1. David Krejčí (Boston) 22 11 11 22
2. Henrik Sedin (Vancouver) 22 2 19 21
3. Martin St. Louis (Tampa Bay) 18 10 10 20
4. Ryan Kesler (Vancouver) 22 7 12 19
5. Vincent Lecavalier (Tampa Bay) 18 6 13 19
6. Daniel Sedin (Vancouver) 22 9 9 18
7. Patrice Bergeron (Boston) 20 4 14 18
8. Alexandre Burrows (Vancouver) 22 9 8 17
9. Nathan Horton (Boston) 21 8 9 17
10. Teddy Purcell (Tampa Bay) 18 6 11 17
Poznámka: Za menom a klubovou príslušnosťou nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.
Poradie najlepších strelcov play-off:
1. David Krejčí (Boston) 11 gólov, 2. Martin St. Louis (Tampa Bay) 10, 3. Alexandre Burrows, Daniel Sedin (obaja Vancouver) a Sean Bergenheim (Tampa Bay) po 9, 6. Brad Marchand a Nathan Horton (obaja Boston) po 8, 8. Ryan Kesler (Vancouver), Daniel Briere, James van Riemsdyk (obaja Philadelphia), Logan Couture, Devin Setoguchi, Patrick Marleau (všetci San Jose), Michael Ryder (Boston) a Joel Ward (Nashville) po 7
Štatistiky slovenských hokejistov v play-off kanadsko-americkej NHL (za menom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, bodov, +/-, striel a trestných minút) – stav k 8. júnu 2011:
1. Zdeno Chára (Boston) 21 2 7 9 +14 48 30
2. Marián Hossa (Chicago) 7 2 4 6 0 16 2
3. Andrej Meszároš (Philadelphia) 11 2 4 6 -3 21 8
4. Ľubomír Višňovský (Anaheim) 6 0 3 3 -2 11 2
5. Marián Gáborík (NY Rangers) 5 1 1 2 0 20 2
6. Michal Handzuš (Los Angeles) 6 1 1 2 -4 7 0
7. Andrej Sekera (Buffalo) 2 1 0 1 -1 4 4
8. Tomáš Kopecký (Chicago) 1 0 0 0 0 1 0
Hrdinom a prvou hviezdou zápasu sa stal gólman Bostonu Tim Thomas
„Počas sezóny sme sa poučili, že zápasy, v ktorých prehráme, treba nechať za sebou. Tak ako tie vo Vancouveri. Urobili sme kus dobrej práce medzi druhým a tretím, ale aj medzi tretím a štvrtým zápasom. To, že sme vyhrali tretí duel ešte automaticky neznamenalo, že by sme už nič nerobili a len tancovali,“ skonštatoval Thomas, ktorý zlikvidoval 38 striel a pripísal si čisté konto. „Každý pozná Timovu ťažkú cestu do NHL. Musel prekonať obrovské prekážky. No stal sa z neho bojovník a perfektný brankár pre náš tím, “ chválil svojho gólmana tréner Claude Julien.
Druhou hviezdou zápasu sa stal strelec dvoch gólov útočník Rich Peverley. Práve jeho tréner Julien zaradil do elitného útoku na miesto zraneného Nathana Hortona. „Nathan je veľmi rýchly hráč a asi je aj silnejší ako ja. Pokúsil som sa využiť svoju rýchlosť. Krejčí a Lucic sú veľmi kreatívni hráči. Dobre napádajú a vypomáhajú. Sú veľmi dobrý v držaní puku, keď sme v útočnom pásme,“ zhodnotil svoje pôsobenie v prvom útoku „medveďov“ Peverley. „Mám rád jeho charakter, ktorý dokazuje každý deň. Je to skvelý športovec s výbornou životosprávou. Práve teraz sa mu to všetko vyplatilo,“ skonštatoval tréner Julien. Hortonova absencia vytvorila priestor pre návrat mladého útočníka Tylera Seguina do zostavy Bruins. Aj tento ťah Julienovi vyšiel, keď Seguin vypracoval pre Rydera akciu pred druhým gólom. „Omnoho ľahšie sa nám hrá doma. Cítili sme v sebe veľa energie od našich fanúšikov. Dostali z nás to najlepšie,“ povedal po zápase autor tretieho gól Brad Marchand, ktorý v play-off dosiahol už svoj ôsmy presný zásah.
Treťou hviezdou stretnutia sa stal kapitán Bostonu Zdeno Chára
Trenčiansky rodák zaznamenal jednu asistenciu, dva plusové body, štyri bodyčeky a na bránku hostí vyslal aj jednu strelu. Na ľade strávil 24:44 min a bol druhým najvyťažovanejším korčuliarom svojho tímu. Za svoje záverečné pästné extempore s Ryanom Keslerom inkasoval 2+10 min za hrubosť.
Počas výjazdu do Bostonu prišli o dvojzápasové vedenie a odviezli si domov dvanásťgólovú nádielku. „Naša prehra nie je vinou nekoncentrácie, nemožno ani povedať, že sme sa nesnažili o víťazstvo. Musíme uznať silu súpera, ktorý hral rozumne. V posledných dvoch dueloch nás v ofenzíve doslova ‚zostrelili‘,“ uviedol kormidelník Canucks Alain Vigneault. Kalich horkosti vypil do dna najmä gólman Roberto Luongo, ktorého v 44. min po štvrtom góle vystriedal Schneider. „Dva z troch zvyšných zápasov odohráme doma. Práve o túto výhodu sme bojovali počas celej základnej časti. Musíme v nich hrať tak, ako v úvodných dvoch zápasoch,“ naznačil cestu z krízy Luongo. „Luo bude v poriadku. Je to jeden z najlepších gólmanov ligy. Veríme jemu i jeho schopnostiam,“ dodal Vigneault. Malý dôvod na oslavu mal Henrik Sedin. Najlepší nahrávač a najužitočnejší hráč v minulej sezóne dokázal hneď v úvodných sekundách zápasu trafiť priestor Thomasovej bránky. Bola to jeho prvá strela na bránku Bostonu v celej finálovej sérii.