BANSKÁ BYSTRICA 14. marca (WebNoviny.sk) – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes pokračovalo hlavné pojednávanie s časťou skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta Lališa, zvaného Kýbel. Očakávaná výpoveď bosa Lališa, ktorého zadržali v Nemecku v októbri minulého roku, sa nekonala.
Obžalovaný iba prečítal svoje sedemstranové vyjadrenie k obžalobe, svedkom a dôkazom a odmietol odpovedať na otázky. Pojednávanie sa uskutočnilo za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom Ústave na výkon väzby.
Po prvý raz sa pojednávanie už za účasti Lališa uskutočnilo 21. januára. Obžalovaný však požiadal o odročenie, aby si mohol preštudovať spis a oboznámiť sa s dôkazmi. Róbert Lališ, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roka 2012. Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie.
Lališ tvrdí, že nebol šéfom zločineckej skupiny
V prečítanej písomnosti Lališ odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritória pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania gangu sýkorovcov po smrti Miroslava Sýkoru. Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky. Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách. S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné. S bratislavským podnikateľom Marekom T., pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral.
Lališ vyhlásil, že v súvislosti s odsúdeniami iných sýkorovcov boli porušené jeho práva a prezumpcia neviny. Navrhol senátu doplniť dokazovanie o konfrontáciu s osobami, ktoré v tejto kauze svedčili proti nemu a na základe toho dostali neprimerane mierne tresty. Obžalovaný Alojz Kromka, zvaný Čistič, označil Lališovu výpoveď za dôveryhodnú a veľmi silnú. Naopak, matka zavraždeného Deáka vyslovila počudovanie nad Lališovým tvrdením, že je nevinný.
Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo vlani v januári
Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo pred rokom 20. januára. Prokurátor žaloval sedem mužov za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy a iné trestné činy. Pojednávanie sa konalo bez prítomnosti Lališa a Martina Biháriho, ktorí sa skrývali v zahraničí.
Obžalovaný Jozef Roháč, zvaný Potkan, ktorého držia vo väzbe v Maďarsku za iné trestné činy, požiadal o konanie v neprítomnosti. Na pojednávaní bol prítomný Martin Kováč, zvaný Rybička, ktorý sa priznal ku skutkom podľa obžaloby. Na lavici obžalovaných je aj Ivan C., zvaný Vinco.
Obžalovaný je i na doživotie odsúdený Alojz Kromka, zvaný Čistič. Siedmym obžalovaným bol bratislavský podnikateľ Marek T., ktorého deportovali zo Seychel ako objednávateľa vraždy Romana Deáka. Od 2. marca 2015 je na slobode, pretože z väzby ho po rozhodnutí Ústavného súdu SR prepustili pre porušenie jeho práv.
Senát Špecializovaného trestného súdu v júli zastavil jeho stíhanie ako objednávateľa vraždy Romana Deáka, pretože skutok kvalifikovaný podľa prokuratúry je premlčaný. Zaujímavosťou prípadu je, že Marek Para ako jeden z obhajcov Mareka T. sa stal teraz obhajcom Lališa a nahradil na tomto poste Ondreja Mularčíka.
Pojednávanie pokračuje v piatok
Podľa tvrdenia svedkov sa Lališ šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997.
Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Podľa obžaloby majú na svedomí vraždy Romana Deáka, bratov Diničovcov, Ukrajinca Dalera Hlavačku, Alojza Házyho a Miloša Piliara zo skupiny Mikuláša Černáka. Lališ priznal, že o pôsobení Černáka v Banskej Bystrici a na strednom Slovensku vedel a bol na jeho meninách v decembri 1997
Od začiatku procesu sa vykonalo množstvo dôkazov a senát počas viac ako troch desiatok pojednávacích dní vypočul okrem obžalovaných rad svedkov a znalcov.
Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však zadržali na Morave hľadaného Martina Biháriho a o dva týždne v Nemecku Róberta Lališa. Pojednávanie s Lališom a spoločníkmi pokračuje v piatok 18. marca v Ústave na výkon väzby.