Bosna si pre Gašparovičove slová predvolala veľvyslanca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gasparovic
Foto: bosnjaci.net

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) –

Prezident prekvapil aj Kukana

Predseda delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom a exminister zahraničných vecí SR Eduard Kukan od prezidenta Ivana Gašparoviča očakával, že bude vo svojich vyjadreniach obzvlášť zdržanlivý.

Kukan to uviedol v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa SDKÚ-DS Jana Zvončeková.

„Situácia v Bosne a Hercegovine je v Európskej únii veľmi citlivo a pozorne sledovaná. Postoje predstaviteľov Únie a politických reprezentantov jednotlivých členských štátov EU majú v tejto krajine mimoriadnu váhu,“ dodal Eduard Kukan.

„Člen Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegovič vyjadril nespokojnosť s vyhlásením prezidenta SR,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol Dženan Selimbegovič z kabinetu Izetbegoviča.

Člen predsedníctva štátu zdôraznil, že je neprijateľné, právne a politicky neudržateľné porovnávať postavenie Republiky Srbskej a Bosny a Hercegoviny so vzťahom dvoch suverénnych krajín ako Slovensko a Česko.

„Republika Srbska vznikla agresiou, genocídou a etnickým čistkami Bosniakov a Chorvátov, a preto neexistujú žiadne právne, historické a morálne predpoklady na uskutočnenie požiadavky o samostatnosť,“ povedal Mojžitovi v Sarajeve Izetbegovič.

Vyhlásenie Gašparoviča navyše podľa jeho slov môže vytvoriť chybný dojem, že osamostatnenie Republiky Srbskej je možné pokojnou cestou, ako to často neodôvodnene vyhlasuje prezident Republiky Srbskej Milorad Dodik.

Mojžita vyjadril poľutovanie

Gasparovic
Foto: tportal.hr

Mojžita vyjadril poľutovanie nad nepríjemným vývojom udalostí na konci Gašparovičovej návštevy.

„Dodal, že podpora Slovenska územnej integrite a suverenite Bosny a Hercegoviny nie je otázna a je veľmi pevná,“ píše sa v stanovisku.

Cieľom prezidentovej návštevy podľa Mojžitu bolo vyjadriť silnú podporu Slovenska krajine na ceste do EÚ a NATO.

Prezident Ivan Gašparovič, ktorý počas stredajšej oficiálnej návštevy Bosny a Hercegoviny spôsobil podľa zahraničnej tlače diplomatické faux pas, podľa nášho rezortu zahraničia nijako nespochybnil suverenitu balkánskeho štátu.

Bosna a Hercegovina je podľa ministerstva z hľadiska vnútorného usporiadania štátu a vzťahov medzi jednotlivými štátotvornými národmi mimoriadne zložitá. „Preto niektoré odporúčania a námety, hoci sú prezentované v dobrej viere, môžu byť v danom politickom kontexte vnímané a interpretované odlišným spôsobom, ako boli mienené,“ povedal agentúre SITA hovorca ministerstva Boris Gandel.

Gašparovič na stretnutí s prezidentom Republiky Srbskej Miloradom Dodikom vyhlásil, že Republika Srbská a Bosna a Hercegovina spolupracujú „tak, ako Slovensko a Česká republika“. Výrok označili tamojšie médiá za diplomatický škandál.

Zlá interpretácia médií

„Reakciu niektorých zahraničných a domácich médií na vyjadrenia prezidenta Ivana Gašparoviča počas tlačovej besedy po rokovaniach s prezidentom Republiky Srbskej Miloradom Dodikom v Banja Luke považujeme za dezinterpretáciu a za vytrhnutú z kontextu,“ uviedol prezidentov hovorca Marek Trubač.

Keď prezident hovoril o vzťahoch Republiky Srbskej v rámci Bosny a Hercegoviny, zdôraznil podľa Trubača osobitný význam metódy pozitívneho dialógu a permanentnej komunikácie pri hľadaní kompromisov ako riešenia sporných otázok.

„Ako príklad takejto komunikácie uviedol dobré vzťahy Slovenskej republiky s Českou republikou,“ dodal prezidentov hovorca. Gašparovič, ktorého na návšteve sprevádzala aj delegácia podnikateľov, rokoval s partnermi v Sarajeve a v Banja Luke. Na rokovaniach so všetkými partnermi sa jednoznačne vyjadril za proces integrácie krajiny do Európskej únie.

„Podelil sa aj o skúsenosti z reformných a integračných procesov Slovenska NATO. Zdôraznil význam dosahovania vnútropolitického konsenzu pri riešení zásadných otázok budúcnosti štátu,“ informoval Gandel. Podobne podľa jeho slov zdôraznil význam regionálnej spolupráce, a to aj po vstupe krajín regiónu strednej Európy, vrátane Slovenska a Českej republiky, do EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard KukanIvan GašparovičMarek TrubačMilorad Dodik