BRATISLAVA 2. februára (SITA) – Proti útočníkom, ktorí terorizujú svoje okolie a napádajú slušných ľudí, by mala polícia postupovať tvrdo a nekompromisne. V súvislosti s útokmi pred študentským barom v Nitre to uviedol dnes v relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) – Slovenskej televízie O 5 minút 12 minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). „Odsudzujem akékoľvek prejavy extrémizmu a násilia, ako sme mali možnosť vidieť, a myslím si, že takýto brutálny útok by mal byť veľmi prísne a jasne odsúdený a potrestaný,“ povedal v relácii šéf rezortu spravodlivosti.
Ústavnoprávne pochybenia
Poslanec NR SR a zároveň člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Miroslav Kadúc (OĽaNO) však nerozumie, prečo polícia nevzniesla obvinenie ihneď, ale až po troch mesiacoch od prvého útoku (október 2013 – pozn. SITA).
Podľa Kadúca bolo nepochybné, že sa skutok stal, že má znaky trestného činu a aj kto je páchateľ. „Zvolali sme ústavnoprávny výbor, lebo sa javí, že tam boli ústavnoprávne pochybenia,“ uviedol na margo útoku pred študentským barom v Nitre Kadúc. Ako dodal, na Ústavnoprávnom výbore NR SR chcú vedieť, ako postupoval dozorujúci prokurátor.
Dôveryhodnosť súdnictva na Slovensku je nízka, vláda preto pripravuje reformu slovenského súdnictva. Základnými zmenami by mali byť previerky sudcov a oddelenie funkcií predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR. Podľa ministra spravodlivosti Boreca nenavrhujú len samoúčelné rozdelenie funkcií.
Odporúčame aj:
Robert Kaliňák sa podľa Abrhana vydáva riskantnou cestou
Útok v Nitre nepomôže Ficovi ani Kaliňákovi, tvrdí politológ
Lipšic nezažil debilnejšiu obhajobu polície ako Kaliňákovu
Ako uviedol v diskusnej relácii, aj v súvislosti s previerkami treba nájsť mechanizmus, ktorý bude zabezpečovať, aby neboli napadnuté na Ústavnom súde SR alebo protiústavné. „Majú sa zvýšiť kompetencie súdnej rady, lebo budú musieť rozhodnúť, či sudca aj po výsledkoch preverenia môže vykonávať funkciu ďalej,“ vysvetlil Borec.
Nové opatrenia
Ako dodal, k tejto téme je potrebná diskusia s opozíciou. Borec preto chce zostaviť pracovnú skupinu, v ktorej by boli aj zástupcovia opozície. Podľa Kadúca oddelenie funkcii predseda najvyššieho súdu a súdnej rady podporia, ale až vtedy, keď bude na stole návrh a nebude sa politikárčiť. Obáva sa aj výsledku pracovnej komisie. Ako dodal, pracovných komisií v parlamente už bolo niekoľko, ale bez výsledku.
S návrhmi nových opatrení však nie sú celkom spokojní samotní sudcovia, hlavne v súvislosti so spomínanými previerkami. Ako povedala prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, ak sa robia chyby, sudcovia sú za to, aby sa vyvodila zodpovednosť, ale osobná a nie kolektívna. Minister Borec skonštatoval, že nikto nemá chuť robiť niečo proti sudcom, ktorí nezneužívajú systém. Zmeny v súdnictve sú nastavené práve proti tým, ktorí systém zneužívajú. Podľa Kadúca by sa to dalo riešiť aj cez disciplinárne konania, ktoré však u nás nefungujú. „Otázka je, prečo tieto konania nefungujú? To je otázka, nie sprísnenie nejakých celoplošných kritérií,“ uviedol Kadúc.