Boj proti násiliu na ženách koalícia spolitizovala, tvrdí Klus a Beblavý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Beblavý
Poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Odmietnutie ratifikácie Istanbulského dohovoru je politizácia témy domáceho násilia voči ženám. V diskusnej relácie televízie TA3 V politike sa takto vyjadrili poslanci Miroslav Beblavý (nezávislý) a Martin Klus (SaS).

Rozpor so slovenskou ústavou

Strana Smer ide podľa Klusa opačným smerom ako tradičná sociálna demokracia, a chce vyhovieť verejnej mienke, lebo jej klesajú preferencie. Poslanec Jaroslav Paška (SNS) zopakoval, že Istanbulský dohovor obsahuje aj paragrafy, ktoré sa venujú rodovej politike a sú v rozpore so slovenskou ústavou a jej časťou o ochrane tradičného zväzku muža a ženy.

Paška trvá na tom, že v prípade ratifikácie tohto dohovoru by si mohli páry rovnakého pohlavia vynucovať registrované partnerstvá. Zároveň vyhlásil, že ratifikácia teraz nie je v záujme Slovenska a nie je na ňu dostatočná spoločenská vôľa.

Podobný názor vyslovil aj Juraj Blanár (Smer-SD), podľa ktorého obsahuje dohovor aj pasáže nesúvisiace s ochranou žien pred domácim násilím. Zároveň zdôraznil, že súčasná vláda sa venuje boju proti domácemu násiliu a časti Istanbulského dohovoru priamo súvisiace s násilím na ženách prevezme do slovenskej legislatívy. „Genderová agenda sa plazivo dostáva do rôznych dokumentov, treba byť opatrní,“ vyhlásil.

Vláda bagatelizuje násilie na ženách

Klus vyjadril presvedčenie, že Istanbulský dohovor nie je v rozpore so slovenskou ústavou a našimi tradíciami. Zdôraznil, že Slovensko musí v prvom rade riešiť tému násilia na ženách, pričom tento dohovor tomu môže pomôcť. Beblavý, pripomenul, že premiér Robert Fico sa pred piatimi rokmi zasadzoval za prijatie tohto dokumentu, teraz však zaujal opačný postoj. Istanbulský dohovor je podľa neho len akýsi symbol boja proti domácemu násiliu, to či efektívne bojujeme proti násiliu voči ženám, je len na nás.

Dohovor sa podľa Belavého stavia proti stereotypnému vnímaniu žien, aké badať aj na Slovensku, kde o ženách rozhodujú muži a sú málo zastúpené v politike a vo funkciách. „Súčasná vláda bagatelizuje násilie na ženách,“ vyhlásil. Beblavý sa okrem iného spýtal, prečo vládna koalícia nedala preskúmať dohovor ústavným súdom, či sú jeho ustanovenia v rozpore z Ústavou SR. Podľa Pašku je jednoduchšie dohovor neratifikovať, ako čakať na vyjadrenie súdu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav PaškaJuraj BlanárMartin KlusMiroslav BeblavýRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita