Archeológom v starorímskom meste Pompeje sa podarilo nájsť pozostatky dvoch ľudských kostier. Domnievajú sa, že by mohli patriť bohatému mužovi a jeho otrokovi, ktorí sa pokúšali uniknúť smrti po výbuchu sopky Vezuv pred takmer 2000 rokmi.
Prvému výbuchu unikli
Časti lebiek a kostí oboch mužov sa našli pri archeologických prácach v niekdajšej elegantnej vile s panoramatickým výhľadom na Stredozemné more ležiacej na okraji Pompejí zničených výbuchom sopky v roku 79 nášho letopočtu.
Stav našej krajiny má ďaleko od ideálu, tvrdia predstavitelia študentského hnutia z Novembra 1989
Predstavitelia tamojšieho archeologického parku si myslia, že obe osoby unikli prvému výbuchu vulkánu a popol ich pochoval až na druhý deň, keď mesto zasiahla ďalšia silná erupcia.
„Neskorší výbuch zjavne napadol oblasť Pompejí z viacerých strán, obkľúčil obete a pochoval ich v popole,“ uviedli vo vyhlásení.
Zistenie priviedlo vedcov k hypotéze
Pozostatky obetí, ktoré ležali vedľa seba na chrbte, sa našli vo vrstve sivého popola v hĺbke najmenej 2 metre. Jeden z mužov bol pravdepodobne vo veku 18 až 25 rokov, pričom jeho chrbtica mala stlačené platničky.
Toto zistenie priviedlo archeológov k hypotéze, že to bol mladý muž vykonávajúci manuálnu prácu podobne ako otroci.
Druhý muž mal robustnú kostnú štruktúru, najmä v oblasti hrudníka. Zomrel s rukami na hrudi a nohami pokrčenými a roztiahnutými od seba. Podľa odhadov mohol mať 30 až 40 rokov.