- aktualizované 20. decembra 18:50
Vesmírna kapsula Starliner spoločnosti Boeing, ktorá sa v piatok počas prvého testovacieho letu vychýlila z plánovanej trasy, sa napokon nespojí s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Kapsula, v ktorej by mali v budúcnosti cestovať astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), je stále vo vesmíre, stabilná a v bezpečí. Na Zem sa vráti v nedeľu, pričom by mala pristáť na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku, kde bolo jej pristátie naplánované na 28. decembra. Informovali o tom Boeing aj NASA.
Darčeky pre astronautov
S kapsulou ráno z Mysu Canaveral úspešne vzlietla raketa Atlas 5, ktorej štartu sa prizerali tisícky divákov. Pol hodiny po štarte však Boeing oznámil, že sa kapsula nedostala na pozíciu, ktorú potrebovala, aby mohla docestovať k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Predstavitelia firmy informovali, že letoví kontrolóri prešetrujú všetky možnosti, a uvádzajú, že Starliner je na stabilnej obežnej dráhe.
Boeing otestuje vesmírnu kapsulu Starliner, na palube bude iba Rosie
Kapsula mala doletieť až na ISS, kde mala pobudnúť týždeň. Na jej palube je vianočné pohostenie a darčeky pre šiestich astronautov na ISS, stovky semien stromov, doklad pre leteckú dopravu, ktorý patril zakladateľovi Boeingu, a figurína menom Rosie. Let mal otestovať všetky systémy či záťaž pri vzlietnutí a plánovanom pristátí. Starliner mal podľa plánov pristáť 28. decembra v Novom Mexiku.
Ľudská posádka
Ak by bol testovací let úspešný, Boeing by ju už v lete mohol vyslať do vesmíru aj s ľudskou posádkou. Aj spoločnosť SpaceX, ktorá tiež spolupracuje s NASA, chce na budúci rok vyslať astronautov do vesmíru. Jej testovací let bez posádky sa konal v marci. NASA zo Spojených štátov nevyslala do vesmíru svojich astronautov už takmer deväť rokov.
Boeing začal pracovať na Starlineri v roku 2010. Kapsula je navrhnutá pre sedem ľudí, lietala by však so štyrmi alebo piatimi. Je päť metrov vysoká, servisný modul, ktorý je k nej pripevnený, má priemer 4,5 metra.