BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí bobisti ukončili prednedávnom už svoju pätnástu sezónu v ľadových korytách.
Všetky absolvoval len Milan Jagnešák, ktorý je zakladateľom bobového športu na Slovensku.
Skúsený pilot sa pri bilancovaní doterajšieho obdobia nevyhol ani otázke o najkrajšom a zároveň najhoršom zážitku počas jazdenia.
„Najkrajšie bolo asi to, že som vôbec začal robiť tento šport. Najhoršie pocity som prežíval zrejme na ZOH 2010 vo Vancouveri, kde sme nedokončili preteky štvorbobov. Bolo mi ľúto chalanov, pretože sme boli veľmi dobre pripravení. Každou jazdou sme sa zlepšovali a takmer rok som sa z toho spamätával. Mňa však aj neúspech posúva ďalej,“ zaspomínal si Jagnešák
Sezóna mala aj svetlé chvíle
Vancouver mal byť Jagnešákovou olympijskou rozlúčkou, ale všetko zmenil jeho rozhovor s monackým kniežaťom Albertom II.
„On mi povedal, že žiadny koniec sa nekoná a ideme ďalej až do Soči 2014,“ tvrdí s odstupom troch rokov šéf Slovenského zväzu bobistov (SZB).
Nasledujúca olympijská sezóna má byť pre Jagnešáka definitívne rozlúčkovou s kariérou pilota. „Po budúcoročných ZOH ma nič nepresvedčí, aby som pokračoval. Neprehovorí ma už ani Albert. Samozrejme, chcem sa venovať športu naďalej a urobím všetko, aby sme mali nasledovníkov a nové posádky,“ prezradil jeden z najstarších aktívnych pilotov bobov.
Štyridsaťtriročný Jagnešák sa na otázku agentúry SITA vrátil aj k vrcholom uplynulej zimy. „Najviac ma potešili umiestnenia v Severoamerickom pohári, kde nebola taká napätá atmosféra ako na pretekoch Svetového pohára, tam je tlak oveľa väčší. Super sme zajazdili aj vo Whistleri a štvorka aj v Altenbergu. Môžem chalanov pochváliť, všetci sa snažili, aj keď sme sa nevyhli problémom s financiami, technikou či menšími skúsenosťami nových členov tímu.“
Slováci netaja svoje ďalšie ambície. „Pred nami je olympijská sezóna, pred ktorou si musíme zobrať ponaučenie z toho, čo sa nám nevydarilo a v čom sa potrebujeme zlepšiť. Myslím si, že je reálne, aby sme v štvorboboch dosahovali umiestnenia v najlepšej dvadsiatke a v dvojboboch sa k tejto méte priblížili,“ dodal Jagnešák.
Podporu bobistom vyjadril šéf komisie športovcov Slovenského olympijského výboru a donedávna mimoriadne úspešný športový strelec Jozef Gönci: „Na výkonnom výbore SOV sme sa dohodli, že budeme podporovať nielen potenciálnych medailistov zo športov ako napríklad biatlon či hokej, ale aj ľudí, ktorí majú veľké srdce a niečo pre náš šport už spravili. Urobíme maximum, aby sme im pomohli. Jagnešák a spol. sú ľudia, ktorí u nás postavili na nohy bobový šport. Dokázali si poradiť s rôznymi problémami, nielen finančnými. Myslím si, že si zaslúžia podporu a verím, že budú úspešní aj v Soči, kde Milan Jagnešák zakončí bohatú športovú kariéru.“
„Obojživelník“ Tešovič
Stabilným členom reprezentačného tímu bobistov Slovenska je už niekoľko rokov aj „obojživelník“ Martin Tešovič. Úspešný vzpierač sa doteraz venoval obom športovým odvetviam, svoju ďalšiu kariéru spája už len s ľadovými toboganmi. „Nasledujúca sezóna bude čisto bobová, potrebujem sa na ňu dôkladne pripraviť,“ uviedol na tlačovej besede Tešovič, ktorý v uplynulom súťažnom ročníku bol v drvivej väčšine členom posádky len v štvorboboch.
„Rád by som jazdil aj v dvojboboch, ale záleží to na atletickej príprave. Ostatní chalani mali väčšiu rýchlosť, preto Vlado Šimík dostával viac príležitostí. So mnou sa od začiatku sezóny rátalo do štvorbobov aj vzhľadom na to, že mám v našom tíme na starosti viac-menej všetko – som kapitán tímu, kouč, mechanik. Pre tieto povinnosti som nebol toľko zaťažovaný jazdami. V štvorboboch môžem využiť moju silu, výbušnosť a akceleráciu. Naskakujem ako prvý za pilotom, nebežím až tak ďaleko, čo je zatiaľ ešte moja slabina,“ vysvetlil Martin Tešovič, ktorý bude mať aj v príprave na olympijskú sezónu pod palcom silovú stránku tréningu. „Budeme sa spoliehať na to, že každý z nás bude pripravený tak, aby sa nemohol vyhovárať, že sa niečo zanedbalo,“ dodal Tešovič.
Zostava do Soči je otázna
Slovenskí bobisti, ktorí uplynulý súťažný ročník zvládli najmä vďaka finančnej pomoci od firmy Stada, by na olympijskú sezónu potrebovali 50 až 60-tisíc eur.
Okrem toho však musia doriešiť zloženie posádok. Táto otázka je zatiaľ otvorená, rovnako aj budúcnosť atlétov Vladimíra Šimíka a Adama Závackého, ktorí absolvovali v boboch premiérovú zimu.
V akej zostave pôjdu Slováci za olympijským cieľom v Soči ukáže príprava, ktorú naplno začnú v máji.
„Ja nikoho nebudem vyhadzovať. Je len na nich, či budú chcieť Vlado a Adam pokračovať a podstúpiť tvrdú prípravu pod vedením Tešoviča. Musia ukázať, že chcú robiť tento šport s láskou, až potom budú platnými členmi tímu. U mňa má každý dvere otvorené. Na ZOH sa chceme predstaviť v čo najsilnejšej zostave, preto privítam každého ochotného absolvovať tvrdú robotu a splniť náročné kritériá. Šancu majú aj naši bývalí členovia Petr Nárovec či Juraj Mokráš, ktorí prejavili záujem o návrat,“ poznamenal pilot posádok a šéf Slovenského zväzu bobistov Milan Jagnešák.