Rezort diplomacie prehodnotil rozmiestnenie siete zastupiteľských úradov v zahraničí. Vyplynulo to z odtajneného materiálu, ktorý schválila vláda na rokovaní v stredu 27. augusta. Niektoré zastupiteľské úrady sa tak vláda rozhodla zrušiť, iné zase zriadiť.
Slovensko tak otvorí štyri nové zastupiteľské úrady v Alžírsku, na Filipínach, v Malajzii a Tanzánii, pričom ich zriaďovanie sa začne začiatkom septembra. Ku koncu tohto roka končia slovenské zastupiteľstvá v Dánsku a Nórsku, generálne konzuláty v Krakove a Petrohrade a styčný úrad v Kosove.
„Služby pre občanov SR aj diplomatické vzťahy však ostanú zachované v rámci pôsobenia z konkrétnych zastupiteľských úradov SR v okolitých štátoch,“ informoval rezort diplomacie na svojej domovskej stránke.
Suverénna politika na všetky štyri svetové strany
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) priblížil, že úprava siete zastupiteľských úradov nadväzuje na programové vyhlásenie vlády, a to v kontexte členstva Slovenska v EÚ a NATO, s cieľom vykonávať suverénnu politiku na všetky štyri svetové strany.
Slovensko chce oživiť obchodnú spoluprácu a investičné príležitosti s africkými krajinami, tvrdí Chovanec
Dôraz sa pritom kladie na posilnenie ekonomických aktivít, predovšetkým v regióne Indopacifiku, v krajinách globálneho Juhu vrátane Afriky a Južnej Ameriky.
Uchádzanie sa o miesto člena Bezpečnostnej rady OSN
Ďalším dôvodom je podľa slov ministra aj to, že sa SR uchádza o miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2028 a 2029. Podľa Blanára potrebuje byť SR preto aktívnejšia voči Africkej únii, ktorá spoločne s úradom OSN sídli v etiópskej Addis Abebe.
„Slovensko tu preto zriadi svoj styčný úrad v rámci zastupiteľského úradu v Nairobi,“ doplnil rezort diplomacie. Nové slovenské zastúpenia budú podľa ministerstva zároveň zabezpečovať slovenské zastúpenie v okolitých štátoch.
„Takto odťažíme našich diplomatov a zamestnancov najmä v Afrike, kde Slovensko nemalo adekvátny počet veľvyslanectiev. Zároveň rozložením medzi väčší počet úradov umožníme intenzívnejšiu mieru spolupráce s krajinami Afriky a juhovýchodnej Ázie,“ doplnil Blanár.
Zrušené zastupiteľské úrady
Zrušenie zastupiteľského úradu v Dánsku ministerstvo vysvetľuje tak, že vzhľadom na členstvo krajín v EÚ a NATO a dlhodobú nízku intenzitu bilaterálnych vzťahov nie je potrebná prítomnosť zastupiteľského úradu. Vzťahy s Dánskom by mal tak po novom zabezpečovať zastupiteľský úrad SR vo švédskom Štokholme.
Novou riaditeľkou Medzinárodného vyšehradského fondu sa stala slovenská diplomatka Linda Kapustová Helbichová (foto)
Dôvodom zrušenia nórskeho zastupiteľstva je podľa predloženého materiálu to, že Nórsko nemá dlhodobo veľvyslanectvo v Bratislave a vzťahy so Slovenskom pokrýva prostredníctvom svojho veľvyslanectva vo Viedni.
Nórsky finančný mechanizmus môže podľa rezortu diplomacie naďalej pokračovať aj bez prítomnosti zastupiteľského úradu. Aj vzťahy s Nórskom by mal zabezpečovať zastupiteľský úrad SR vo Švédsku.
Generálny konzulát SR v Krakove
Generálny konzulát SR v Krakove sa zrušuje preto, že jeho agenda a aktivity nemajú podľa ministerstva zahraničných vecí reálny vplyv na rozvoj bilaterálnych vzťahov medzi SR a Poľskom. Postačuje preto zastupiteľský úrad SR vo Varšave. Ako ministerstvo ďalej priblížilo, agenda a aktivity generálneho konzulátu SR v Sankt Peterburgu boli vzhľadom na vojnu na Ukrajine v roku 2023 minimálne.
„ Vzájomný slovensko-ruský obchod je negatívne ovplyvnený sankciami a ruské teritórium je momentálne pre obmedzenia dovozu a vývozu neproduktívne,“ priblížilo ministerstvo s tým, že výkon konzulárnych činností bude presunutý na zastupiteľský úrad SR v Moskve.