Batohy pre cyklistov musia byť ľahké, z dobrých materiálov, a pritom sa do nich musí zmestiť oblečenie, voda a jedlo. Najčastejšie ich dostať v objeme od 10 – 15 litrov. Čo je však pri ich výbere najdôležitejšie?
Popruhy musia byť z pružnej látky a širšie, pretože tenké popruhy sa zarezávajú a ramená sa pod nimi rýchlo spotia. Príliš mäkké popruhy sa zasa môžu zhŕňať a tlačiť. Treba mať na pamäti, že batoh máte na chrbte takmer celý deň. Kto jazdí na nerovnom teréne, s bicyklom zdoláva lesné cesty, vie, o čom je reč.
Dôležitá je teda najmä konštrukcia popruhov. Hlavné by mali ísť okolo krku cez prsia na bok a naspäť na batoh. Dôležité je v tomto prípade anatomické tvarovanie popruhov. Veľmi výhodné je hľadať typy batohov, ktoré majú popruhy s plávajúcou oblou plastovou sponou. Tie sa najlepšie prispôsobia postave.
Nestačí mať však len dobrý prsný, ale aj bederný popruh. Batoh potom výborne sedí na chrbte a môžete s ním ,,tancovať“ aj v náročnom teréne. Dobré je, ak sa dajú popruhy ľahko odopnúť, čo platí najmä o bedrových. Dnes už zrejme ani nie je výrobca, ktorý by nepamätal na výškové doladenie prsných pásov.
Ak máte batoh na sebe dlhší čas, budete sa na chrbte potiť. Zdatný biker pamätá nielen na oblečenie zo savých materiálov, ale aj na batoh, ktorý má systém odvetrávania. Spôsob, akým to výrobcovia dosahujú, sú rôzne.
Napríklad volia kanálik medzi dvomi pozdĺžnymi podhlavníkmi na chrbte batohu, niektoré majú zasa menej kontaktných miest až po úplné oddelenie od chrbta. Všetko môže ale pokaziť nesprávna konštrukcia chrbtovej časti. Ak je mäkká a mäkké je aj čalúnenie, po výraznejšom naplnení batohu nezostane z odvetrávacieho systému nič.
K správnemu batohu patrí aj rezervoár vody. Výrobcovia dnes ponúkajú vaky, v ktorých nemusíte fľašu zložito hľadať, ale cez hadicu a náustok sa pokojne a pohodlne napijete aj za jazdy.
Dobré je sa už pri kúpe informovať, aké majú náhradné diely, pretože niektoré časti sa môžu odtrhnúť, stratiť alebo zničiť. K niektorým batohom dá objednať aj nepremokavý obal, ktorá počas dažďa zaistí, že obsah batoha nenamokne.
Čo musíte vedieť?
1. Ak nebudete potrebovať prevážať príliš veľa vecí, postačí batoh s objemom do 10 litrov, na prevážanie viac vecí si vyberte batoh do 20 litrov, ak požadujete naozaj veľký priestor, potom sú k dispozícii modely nad 20 litrov
2. Vodné vaky sú veľmi užitočnú vec a ak nie ste vyznávači cestnej cyklistiky, kde sa batohy veľmi nenosia, potom určite zvoľte batoh s vakom. K niektorým batohom bez vaku sa dajú vaky dokúpiť aj neskôr
3. Batohy sa nelíšia len tým, aký veľký majú úložný priestor, ale tiež v tom, ako ho majú usporiadaný. Ak budete chcieť prevážať viac malých vecí, je dobrý model, ktorý bude mať rôzne priehradky a úložný priestor rozdelený na viacej menších častí. Ak budeme chcieť prevážať väčšie veci, je výhodnejší radšej model s jednou väčšou časťou.
4. Batohy sa líšia aj v tom, ako majú urobený systém odvetrania chrbta. Tu platí jednoduchá poučka – čím drahší batoh, tým lepšie urobené vetranie