CHANTY-MANSIJSK 5. marca (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová potvrdila, že patrí do najužšej svetovej špičky. V sobotných rýchlostných pretekoch na 7,5 km na majstrovstvách svet a v ruskom Chanty-Mansijsku skončila tretia a po striebre spred dvoch rokov z pretekov s hromadným štartom v juhokórejskom Chanty-Mansijsku získala už svoju druhú medailu zo svetového šampionátu – tentoraz bronzovú. Dopracovala sa k nej napriek tomu, že na streľbe v stoji nezostrelila štvrtý, teda celkovo deviaty terč a musela odbehnúť trestný 150 m dlhý okruh.
„Po chybe na stojke som pocítila sklamanie, lebo som verila, že na strelnici bude všetko v poriadku. Pripravovala som sa na vetrík, bojovala som s ním. Tam však rozhodujú najmenšie detaily. Viem, že ešte robím maličké chybičky. Všetko analyzujeme so streleckým trénerom Alexandrom Chlusovičom, je to dlhý proces,“ povedala po pretekoch olympijská víťazka z minuloročného Vancouveru v tejto disciplíne.
Trestný okruh nielen zdrží pretekára približne 25 sekúnd, ale zoberie mu aj sily, ktoré potom môžu v závere chýbať. „V záverečnom okruhu som skutočne cítila, ako mi dochádzajú sily. Bola som krátko pred odchodom na šampionát chorá, nestihla som odtrénovať všetko, čo som si naplánovala. Teraz sa to prejavilo. Svaly nie sú stopercentne pripravené, necítila som sa dobre,“ pokračovala 26-ročná rodáčka z ruského Ťumenu, ktorá Slovensko reprezentuje od roku 2008, keď po vydaji za svojho súčasného kondičného trénera Daniela Kuzmina prijala slovenské občianstvo.
Po minuloročnom zisku zlata striebra na ZOH v kanadskom Vancouveri sa v športovej verejnosti od nej akosi automaticky čakalo, že bude pokračovať v zbieraní medailových úspechov. Špička je však nesmierne vyrovnaná. Nikto nemá miesto medzi najlepšími vopred zaistené. Dôkazom je napríklad až 22. priečka líderky celkovej klasifikácie bojov o Svetový pohár Nemky Andrey Henkelovej v sobotných pretekoch. „Majstrovstvá sveta v Chanty-Mansijsku sú pre mňa veľmi dôležité. Chcela som sem prísť v čo najlepšej forme. Cítim, že mi pre spomínanú chorobu trochu chýbajú sily. Som rada, že to hneď v prvých pretekoch takto dopadlo. Medailová úloha je splnená, ale ako vždy aj teraz chcem ešte niečo viac,“ uzavrela Anastasia.
Kuzminová v šprinte bronzová, zlato má Neunerová
Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová si v rýchlostných pretekoch na 7,5 km na majstrovstvách sveta v ruskom Chanty-Mansijsku vybojovala bronzovú medailu. Potvrdila, že v tejto disciplíne patrí medzi absolútnu svetovú špičku a získala pre Slovensko celkovo tretí cenný kov zo svetových šampionátov. Po prvej streľbe, ktorú zvládla bez zaváhania, bola na čele 103-členného štartového poľa. V stoji však netrafila jeden z terčov, musela ísť na trestný okruh, a to ju stálo lepší výsledok.
„Máme z toho výsledku radosť. Po výbuchu mužskej reprezentácie je to taká náplasť na ubolenú dušu. Škoda toho jediného chybného výstrelu. Bolo to tesne na hranu terča, ale ten nespadol. Chýbalo azda kúsok šťastia, bez ktorého to nejde. Myslím si však, že bežecky dnes na víťaznú Neunerovú nemala, azda by bojovala o striebro. Bronz je však veľkým úspechom. Potvrdila príslušnosť medzi elitou. Priznám sa, mal som trochu obavy, ako zvládne psychický tlak, ktorý je tu na ňu vyvíjaný. Vyrovnala sa s tým a ukázala, že je naozaj veľkou pretekárkou,“ skomentoval jej výkon pre agentúru SITA šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík. V celkovom poradí SP sa posunula o jednu priečku vyššie, je trinásta, v hodnotení šprintu jej patrí výborné šieste miesto.
Kuzminová zaostala za stopercentne strelecky úspešnou víťaznou Magdalenou Neunerovou z Nemecka o rovných 40 sekúnd. Pre ešte len 24-ročnú Neunerovú to je už ôsme zlato z MS, jedenástykrát sa na svetovom šampionáte dostala na pódium pre medailistov. V historickom rebríčku medailistiek je už piata. Za najúspešnejšou biatlonistkou všetkých čias Jelenou Golovinovou, ktorá v 80. a 90. rokoch minulého storočia reprezentovala Sovietsky zväz a neskôr Rusko, zaostáva o dva tituly svetovej šampiónky. Striebornú medailu získala Fínka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá sa vďaka tomuto výsledku vrátila na čelo celkovej klasifikácie Svetového pohára.
Vynikajúci výsledok dosiahla aj ďalšia Slovenka Janka Gereková. Sedemnáste miesto je jej najlepším rezultátom v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do bojov o krištáľový glóbus, v kariére. Aj ona, rovnako ako Kuzminová, minula jediný terč na položke v stoji, celkovo za novou majsterkou sveta zaostala o 1:51,0 min. Zdolala však aj vedúcu pretekárku poradia vo SP Nemku Andreu Henkelovú, ktorá obsadila až 22. miesto.
„Som veľmi rada, že mi to takto perfektne vyšlo. Na stojke mi ušiel hneď prvý výstrel. Škoda, nejako som to uponáhľala. Výsledok je však super, aj keď sa priznám, že v kútiku duše som si želala byť ešte o nejaký stupienok vyššie. Hádam som si to nechala na nedeľnú stíhačku,“ povedala pre agentúru SITA 26-ročná Liptáčka. „Janku musím pochváliť, bol to z jej strany vynikajúci výkon. Zdá sa, že sa pomaly etabluje v širšej svetovej špičke, čo nás môže len tešiť. Rovnako ako Nasťa netrafila iba jeden terč, uvidíme, ako zvládne stíhacie preteky,“ dodal Milan Gašperčík. Gereková poskočila v celkovom poradí SP o tri miesta, je štyridsiata siedma, v hodnotení tejto disciplíny urobila posun až o deväť priečok vyššie a je na 38. mieste.
Ďalším Slovenkám už preteky nevyšli podľa želaní a predstáv. Martina Chrapánová mierila nepresne až štyrikrát a skončila sedemdesiata piata. Skúsená Martina Halinárová mala na strelnici iba 50-percentnú úspešnosť a s piatimi trestnými okruhmi sa zaradila na 92. pozíciu. Rovnako nepresnú mušku mala aj Natália Prekopová, ktorú klasifikovali na 99. priečke. Ani jedna z nich sa tak nekvalifikovala do nedeľných stíhacích pretekov, v ktorých štartuje 60 najlepších zo šprintu.
Výsledky – rýchlostné preteky:
1. Magdalena Neunerová (Nem.) 20:31,2 min (0 trestných okruhov), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +12,2 s (0), 3. Anastasia Kuzminová (SR) +40,0 (1), 4. Oľga Zajcevová (Rus.) +47,7 (0), 5. Helena Ekholmová (Švéd.) +1:01,0 (0), 6. Jekaterina Jurlovová (Rus.) +1:16,3 (0), 7. Tora Bergerová (Nór.) +1:23,0 (2), 8. Marie Dorinová (Fr.) +1:31,7 (0), 9. Miriam Gössnerová (Nem.) +1:35,7 (2), 10. Vaľ Semerenková (Ukr.) +1:38,4 (1), … 17. Janka Gereková +1:51,0 (1), … 75. Martina Chrapánová +4:33,8 (4), 92. Martina Halinárová +6:09,6 (5), 99. Natália Prekopová (všetky SR) +7:39,7 (5)
Svetový pohár 2010/11 (po 20 pretekoch z 26 naplánovaných):
1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 798 bodov, 2. Andrea Henkelová (Nem.) 774, 3. Helena Ekholmová (Švéd.) 763, 4. Tora Bergerová (Nór.) 731, 5. Magdalena Neunerová (Nem.) 700, 6. Darja Domračevová (Biel.) 618, 7. Anna Carin Žideková (Švéd.) 616, 8. Marie Laure Brunetová (Fr.) 585, 9. Vaľ Semerenková (Ukr.) 585, 10. Teja Gregorinová (Slovin.) 583, … 13. Anastasia Kuzminová 489, … 47. Janka Gereková (SR) 93.
Rýchlostné preteky (po 9 pretekoch z 10 naplánovaných):
1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 369 bodov, 2. Magdalena Neunerová (Nem.) 344, 3. Helena Ekholmová (Švéd.) 321, 4. Andrea Henkelová (Nem.) 313, 5. Tora Bergerová (Nór.) 302, 6. Anastasia Kuzminová (SR) 285, 7. Darja Domračevová (Biel.) 275, 8. Teja Gregorinová (Slovin.) 270, 9. Miriam Gössnerová (Nem.) 260, 10. Anna Carin Žideková (Švéd.) 243, … 38. Janka Gereková (SR) 68
Kuzminová v historickom rebríčku deväťdesiata prvá
Biatlonistka Anastasia Kuzminová si v sobotných rýchlostných pretekoch na 7,5 km na majstrovstvách sveta v ruskom Chanty-Mansijsku vybojovala bronzovú medailu. Stala sa tak prvou slovenskou reprezentantkou, ktorá má zo svetových šampionátov dva vzácne kovy. Ten prvý získala pred dvoma rokmi v juhokórejskom Pjongčangu, kde v pretekoch s hromadným štartom skončila druhá a „brala“ striebro. V historickom rebríčku medailistiek sa posunula na 91. miesto. O päť pozícii za ňou figuruje Martina Halinárová, ktorá v roku 1999 vo fínskom Kontiolahti ešte ako Schwarzbacherová získala striebro v stíhacích pretekoch.
V desiatke najlepších sa po sobotných pretekoch osamostatnila na 5. priečke Nemka Magdalena Neunerová, ktorá má v 24 rokoch na svojom konte už jedenásť medailí, z toho osem zlatých (8 – 2 – 1). Za najúspešnejšou biatlonistkou všetkých čias Jelenou Golovinovou, ktorá v 80. a 90. rokoch minulého storočia reprezentovala Sovietsky zväz a neskôr Rusko, zaostáva o dva tituly svetovej šampiónky.
Rebríček medailistiek na MS v biatlone:
1. Jelena Golovinová (ZSSR/SNŠ) 10 1 1
2. Petra Schaffová-Behleová (NSR/Nem) 9 2 2
3. Uschi Dislová (Nem.) 8 8 3
4. Liv Grete Skjelbreidová-Poireeová (Nór.) 8 3 2
5. Magdalena Neunerová (Nem.) 8 2 1
6. Svetlana Davidovová (ZSSR/SNŠ) 7 2 1
7. Kaja Parveová (ZSSR) 7 2 0
8. Venera Černišovová (ZSSR) 7 1 2
9. Andrea Henkelová (Nem.) 6 5 1
10. Oľga Pylevová-Medvedcevová (Rus.) 6 2 1
…
91. Anastasia Kuzminová (SR) 0 1 1
96. Martina Schwarzbacherová-Halinárová (SR) 0 1 0