Bezpečnostné opatrenia na Pohode sú prísne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pohoda
Pohoda Foto: SITA

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Organizátori festivalu Pohoda (8. – 10. júla, letisko pri Trenčíne) v rámci tohtoročného podujatia vzhľadom na minuloročnú tragédiu pripravili niekoľko nových bezpečnostných opatrení. Okrem iného bude zakázaný stage diving (skákanie z pódia, pozn. red.), „plávanie na rukách“, návštevníkov budú v rámci bezpečnosti monitorovať kamerové systémy, pripravené sú evakuačné centrá aj núdzová infolinka.

Na stavbe tohtoročného stanu sa organizátori dohodli s najrenomovanejšou firmou v Európe, ktorá pochádza z Veľkej Británie. Ako médiá informoval riaditeľ festivalu Michal Kaščák, statiku aj montážne postupy budú kontrolovať dva nezávislé externé tímy. Jedným z nich je trenčianska firma a druhým Ústav súdneho inžinierstva zo Žiliny, ktorý vykonával expertízu aj na minuloročnom stane. „Jedna z vecí, ktoré môžu zlyhať, je rutina, a práve preto máme pripravené dva nezávislé tímy,“ vysvetlil Kaščák.

Návštevníkov bude vzhľadom na zvýšenie bezpečnosti „monitorovať“ kamerový systém. „Je to niečo ako CCTV, ľudia si však môžu byť istí, že systém nechceme používať na to, aby sme ich sledovali alebo aby sa cítili zviazane. Cieľom je sledovať, ako sa správa dav pod pódiom, keby niekto padol v prostredí, kde je viac ľudí, aby sme vedeli zasiahnuť,“ vysvetlil hlavný organizátor. Pomocou systému sa rozhodli organizátori predchádzať takým javom, akými sú stage diving či „plávanie na rukách“. „V rámci vývoja v Európe sme sa aj my rozhodli tieto fenomény zakázať,“ dodal.

V rámci tohtoročného festivalu je pripravených šesť záchranárskych stanov aj transfúzna stanica. Na festivale bude asi sto crowd-asistentov, ktorí budú mať na starosti komunikáciu s davom, napríklad pri dehydratácii alebo veľkom tlaku pri pódiách. „Komunikáciu s ľuďmi zvládajú často lepšie ako security,“ povedal Kaščák. Na informovanie o dianí na festivale aj pre tých, ktorí na akcii nebudú prítomní, zriadia núdzovú infolinku. „Slúži na to, aby sme zabránili šíreniu nepotvrdených informácií a fám,“ uviedol. Priamo v areáli festivalu bude tiež pracovisko Slovenského hydrometeorologického ústavu. Správy o počasí budú aktualizovať na webovej stránke tri razy denne. „Aj minulý rok sme počasie sledovali prostredníctvom webstránky. Tento tím má za úlohu prekladať odborné informácie do ľudskej reči,“ vysvetlil.

Podľa slov organizátorov, už minuloročné riešenia zdravotníckych a záchranárskych tímov boli ohodnotené externými odborníkmi ako nadštandardné. Ani to však nezabránilo veľkej tragédii, ktorá si vyžiadala smrť dvoch návštevníkov. Napriek enormnej snahe zvýšiť bezpečnostné opatrenia v súlade s európskymi štandardami sú organizátori obozretní. „Asi žiaden človek na zemi nemôže povedať, že vie zaručiť stopercentnú bezpečnosť čohokoľvek,“ uviedol Kaščák. V prípade mimoriadnej udalosti majú organizátori dopodrobna vypracovaný evakuačný plán vrátane trás pre autá a dvoch evakuačných centier priamo v areáli určených pre rodičov s deťmi aj imobilných návštevníkov. „Najzásadnejšou novinkou je riskcentrum, čiže tím ľudí, ktorí budú riešiť prípadné následky mimoriadnej udalosti. Podobné centrá vznikajú až následne, ako sa niečo stane. My chceme byť pripravení,“ uzavrel.

Pohoda sa koná každoročne v júli na trenčianskom letisku. Vlani sa počas druhého dňa festivalu letiskom prehnala búrka sprevádzaná silným vetrom. Otvorený stan to nevydržal a zrútil sa počas koncertu na ľudí. Neprežil to 29-ročný muž z Piešťan, hospitalizovali 40 ľudí, ďalších 56 ošetrili ambulantne. Po troch mesiacoch zraneniam podľahlo dievča z Omšenia pri Trenčíne. „Aktuálne sa uskutočňujú dve konania. Jedno je trestné konanie, v ktorom polícia vzniesla obvinene proti majiteľovi stanu a my budeme čakať, ako to dopadne. Druhé je civilné konanie, v ktorom my žalujeme nemeckú spoločnosť Bossert Zelte taktiež a čakáme na vytýčenie pojednávania,“ dodal Kaščák.

SiTA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Kaščák