NITRA 24. decembra (WEBNOVINY) – Tradičné štedrovečerné menu aj darčeky mali v sobotu na obed nitrianski bezdomovci.
Dom charity svätého Rafaela na Štúrovej ulici im pripravil vianočné pohostenie s kapustnicou, rybím filé, šalátom aj koláčmi.
Po jedle ľudia bez domova dostali balíčky s praktickými darmi ako je spodná bielizeň, ponožky, čiapky či šály. Prispeli na ne sponzori. „Riaditeľ Diecéznej charity prečíta niečo zo Svätého Písma, pomodlíme sa za zosnulých klientov,“ povedala vedúca zariadenia Andrea Rončková. Bezdomovci pomáhali s výzdobou aj upratovaním, nechýba ani vianočný stromček.
Bezdomovci sú jedna rodina
„Vianoce budeme tráviť tak, ako v každej rodine. My sme tu jedna rodina, dá sa povedať, pomáhame si jeden druhému,“ povedala bezdomovkyňa Antónia. Na prvý sviatok vianočný sa chystá ísť navštíviť svoju dcéru v Zbehoch pri Nitre, prespať pôjde ale späť do nocľahárne. V zariadení Diecéznej charity Nitra prežije Antónia svoje druhé Vianoce, na ulici je od septembra 2010. Odišla od dcéry, s ktorou sa nepohodla.
„Na Štedrý deň sa každý zamyslí nad tým, že kde sa našiel, v akom zariadení. Niekto si poplače, rozmýšľa nad tým, prečo sa to stalo. Ale väčšinou je to chyba každého z nás, že sme tu,“ myslí si Antónia. František je na ulici už od roku 1986, keď ho mama vyhodila z domu. „Neposlúchal som,“ hovorí. Odvtedy už zažil všeličo. Zraziloho auto, mal problémy s alkoholom a bol aj vo väzení. „Kradol som a bil som sa,“ priznáva František. Teraz sa snaží s pitím prestať, alkoholu sa nedotkol už mesiac. Na Vianoce by si najviac zo všetkého prial vlastnú garzonku, nemá však na ňu peniaze. Bezdomovkyňa Katarína prespáva v nocľahárni od februára 2010. „Máme príjemných strážnikov a vedúce, sme tu dobrý kolektív,“ pochvaľuje si zariadenie.
Celkovo žije v Nitre podľa odhadu okolo 200 bezdomovcov. Kapacita nocľahárne v Dome charity svätého Rafaela je 24 lôžok, s prístelkami sa môže zvýšiť maximálne na 40. Poplatok za nocľah je 50 centov. Kto nemá, môže sa zapojiť do upratovania zariadenia.
Bezdomovci z Banskej Bystrice dostali ku kapustnici aj darčeky
Bezdomovcom v Banskej Bystrici v sobotu mesto spolu so Slovenským Červeným krížom pripravilo už po 15. rok vianočnú kapustnicu. Pochutnať si na nej mohli opäť v zariadení dočasného bývania Nádej-Šanca pri nocľahárniVečierka na ulici Pod Urpínom a obslúžili ich dobrovoľníci Červeného kríža v spolupráci s primátorom Petrom Gogolom.
Už tradične mali na výber z dvoch druhov kapustnice – bežnej a pikantnej, ktorú „šéfkuchár“ Karol Langstein z odboru sociálnych vecí banskobystrického magistrátu nazýva Dračí dych. Tento rok však s ňou spokojný nebol a titul „Dračí dych“ jej odobral. „Tento rok je iba taká klasická vianočná, lebo čili nebolo také štipľavé ako minulý rok,“ povedal pre agentúru SITA Langstein. Dodal, že kapustnice je tak ako každý rok 50 litrov, čiže približne 100 porcií, pričom prvýkrát mu ju primátor mesta pomáhal nielen servírovať, ale v piatok aj variť.
Dnes sa vydá približne 30 porcií a zvyšné dajú zamraziť, aby ju mohli bezdomovcom ponúknuť aj v nasledujúcich týždňoch. Okrem kapustnice dostali dnes klienti nocľahárne Večierka vďaka sponzorským príspevkom podnikateľov aj balíčky so zimnou bundou, čiapkou, potravinami, kávou a sladkosťami.
Ako uviedol Langstein, aktuálne je v meste okolo 200 bezdomovcov, ktorí využívajú sociálne služby mestských, červenokrížskych či cirkevných ubytovacích zariadení. Ďalších okolo 50 bezdomovcov o sociálne služby nežiada alebo sa nevedia prispôsobiť režimu v zariadeniach. „Pre týchto klientov chceme na budúci rok ako mesto spraviť denné centrum, kde by sa s nimi pracovalo. Hlavne s alkoholizmom, ktorý je sprievodným javom ich správania,“ povedal Langstein.
Sociálna sieť pre bezdomovcov v Banskej Bystrici, ktorú mesto zabezpečuje v spolupráci s Červeným krížom a katolíckou diecéznou charitou, je viacstupňová, vyššie stupne pomoci sú podmienené aj väčšími požiadavkami naklientov. Prvým stupňom je nocľaháreň slúžiaca na prenocovanie a vyžadujúca od klientov len podmienku nebyť pod vplyvom alkoholu. Najvyšším stupňom je dočasná ubytovňa pre resocializovaných klientov, ktorí už majú trvalé zamestnanie, ale nemajú vyriešenú bytovú otázku. Podľa primátora Gogolu patrí Banská Bystrica medzi krajskými mestami medzi lídrov sociálnej politiky.
V nocľahárni Večierka, ktorú prevádzkuje Slovenský Červený kríž, je momentálne 20 klientov, jej kapacita je naplnená. „Rozhodli sme sa, ako každé sviatky, že tu môžu ostávať celé sviatky, a ubytovanie majú cez sviatky aj na Nový rok grátis,“ uviedla riaditeľka územného spolku Červeného kríža v Banskej Bystrici Zuzana Stanová. Počas roka sa bezdomovci v nocľahárni cez deň zdržiavať nemôžu.