BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Eurozóna je podľa predsedu strany Sieť Radoslava Procházku a odborníka na európske vzťahy Vladimíra Bilčíka na odchod Grécka dobre pripravená.
Eurozóna už v tejto chvíli nemá ako Grékom pomôcť, majú to vo vlastných rukách, povedal na sobotňajšej tlačovej besede Bilčík a dodal, že euro bude bez Grécka silnejšie. Pre bezpečnostnú stabilitu juhovýchodnej Európy je ale mimoriadne dôležité, aby Grécko zostalo súčasťou Európskej únie.
Grécko je už jednou nohou von z eurozóny, tvrdí Procházka
Procházka: Odchod Grécka z eurozóny by EÚ mohol pomôcť
Sieť stúpa hore, SMK by zatvorila Sulíkovi dvere pred nosom
Slovensku podľa Siete grexit neohrozí
„Je možné, že referendum ani nebude a Grécko odíde z eurozóny aj bez neho. Ak by však aj bolo úspešné, s veľkou pravdepodobnosťou povedie k pádu Tsiprasovej vlády a spôsobí v gréckej politike ešte väčší chaos. Grexit nikdy nebol bližšie,“ povedal Bilčík.
Dodal, že „eurozóna je na tento vývoj pripravená podstatne lepšie ako pred niekoľkými rokmi a Slovensko vďaka absencii úzkych bankových a investičných väzieb na Grécko nečelí žiadnej zásadnej hrozbe. Domino efekt je nepravdepodobný a aj otázka záruk bude vecou ďalších vyjednávaní“.
Podľa Procházku grexit ponúka jednu lekciu aj nám. „Ak štát príliš stučnie a spohodlnie a zrazu v ňom nemá kto platiť všetky jeho účty, nedokáže to dlhodobo zvládnuť. Je dobré na to pamätať, keď tu znova raz niekto bude chcieť zvýšiť dane, vymyslieť štátny dopravný servis alebo odrádzať ľudí od toho, aby v sporení či spotrebe dôverovali najmä svojmu úsudku“.
Ministerstvu odporúčajú posilnenie a horúcu linku
Ministerstvo zahraničných veci by malo podľa strany Sieť posilniť personálne kapacity našej ambasády v Aténach na obdobie letných dovoleniek. Súčasná situácia kladie nároky aj na základný servis zo strany štátu.
„Desaťtisíce Slovákov plánujú svoju letnú dovolenku v Grécku. Považujeme za dôležité, aby ministerstvo zahraničných vecí posilnilo na toto obdobie personálne kapacity našej ambasády v Aténach. Za daných okolností je dôvodný predpoklad, že naši občania môžu vo zvýšenej miere potrebovať jej služby a fungujúci štát by mal byť pripravený takýto servis poskytnúť,“ povedal Procházka.
Pre rastúce hrozby v severnej Afrike aj na Blízkom východe Sieť odporúča zriadiť horúcu linku ministerstva, ktorá našim občanom poskytne všetky kľúčové informácie. Informačný servis zo strany štátu je v tejto situácii základné minimum, uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Karolína Ducká.
Militantný džihádizmus považujú za najvážnejšiu hrozbu
Radoslav Procházka vyslovil sústrasť pozostalým obetí piatkových teroristických útokov. Takmer 40 obetí si vyžiadal piatkový útok na jeden z turistických hotelov na pobreží v blízkosti tuniského mesta Sousse. K zodpovednosti za útok v hoteli Imperial Marhaba sa prihlásili militanti Islamského štátu.
Piatkový bombový výbuch v mešite imáma Sádika v Kuvajte si vyžiadal 27 obetí a ďalších vyše 200 zranených. Bol to najhorším útokom militantov, aké táto krajina v Perzskom zálive zažila za posledných niekoľko rokov. K zodpovednosti zaň sa prostredníctvom sociálnych sietí prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát.
V továrni vo francúzskom meste Saint-Quentin-Fallavier sa našlo bezhlavé telo, pričom sa tam odohral aj útok automobilom, ktorý si vyžiadal dvoch zranených. „Práve militantný džihádizmus považujeme v strednodobom meradle, čiže na obdobie najbližších 15 až 20 rokov, za najvážnejšiu bezpečnostnú hrozbu pre svet,“ povedal predseda strany Sieť.