Belehrad formálne zažaluje Chorvátsko za genocídu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Osijek

BELEHRAD 25. decembra (WEBNOVINY) – Srbsko plánuje na Medzinárodnom súdnom dvore (MSD) zažalovať Chorvátsko za genocídu, ktorej sa malo dopustiť na etnických Srboch v rokoch 1991 až 1995. Vo štvrtok o tom informoval srbský spravodajský kanál B92, ktorý sa odvolal na nemenované zdroje. Prezident Boris Tadič správu v piatok potvrdil, Belehrad však podľa neho so žalobou ešte „chvíľu počká“. B92 predtým uviedla, že srbský tím právnikov už dokončil svoju prácu a svoje argumenty by mohli predložiť haagskemu súdu do konca roka. Medzinárodný súd pritom stále nerozhodol vo veci žaloby Chorvátska spred desiatich rokov, ktorá Srbsko rovnako obviňuje z genocídy.

Podľa zdrojov B92 budú v srbskej žalobe podrobne opísané zločiny spáchané na Srboch v chorvátskych mestách Gospić, Sisak, Karlovac, Osijek, Pakrac, Maslenica a počas takzvanej Medackej masakry. Rovnako má obsahovať informácie o chorvátskych útokoch v oblastiach obývaných Srbmi, ktoré sú známe ako operácie Blesk a Búrka. Dôkazy sa pritom nebudú týkať iba obetí do roku 1995, ale aj Srbov, ktorých zabili po vojne, keď sa pokúšali vrátiť do svojích bývalých domovov. Žaloba sa má navyše zaoberať históriou srbsko-chorvátskych vzťahov, a to najmä počas druhej svetovej vojny. Z tohto obdobia je známe hromadné zabíjanie Srbov v tábore smrti Jasenovac, ktorý viedol chorvátsky nacistický režim.

„Podľa môjho názoru by bolo lepšie, keby Chorvátsko nepodalo žalobu na Srbsko a keby Srbsko nemuselo odpovedať protižalobou, a keby otázky týkajúce sa občianskych práv chorvátskych i srbských občanov mohli byť vyriešené v procesoch, ktoré by nemali tak hlboké dôsledky pre naše medzištátne a medzinárodné vzťahy,“ povedal Tadič s tým, že dúfa v zlepšenie vzťahov s Chorvátskom. Belehrad vo štvrtok navštívil predseda chorvátskej Nezávislej demokratickej srbskej strany Milorad Pupovac, ktorý podľa vlastných slov „navrhol chorvátskemu prezidentovi, aby stiahol žalobu proti Srbsku do konca svojho mandátu“. Ako dodal, „oživenie genocídy je poslednou vecou, ktorú Srbi žijúci v Chorvátsku potrebujú“.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris Tadič
Firmy a inštitúcie Medzinárodný súdny dvor