Baťovci sa domáhajú majetku, na oslavách mesta ale mlčali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Baťa
Foto: facebook.com/Tomáš Baťa

PARTIZÁNSKE 13. septembra (WEBNOVINY) – Partizánske v týchto dňoch oslavuje 75 rokov od svojho vzniku. Na piatkové odhalenie pamätnej tabule zakladateľa tohto mesta Jána Antonína Baťu prišli z USA aj jeho vnuk a vnučka.

Hoci v médiách v posledných dňoch rezonujú informácie o tom, že Baťovi potomkovia žiadajú od štátu odškodné za zhabané majetky, v piatok o tom oni, rovnako ani primátor mesta Jozef Božik hovoriť nechceli.

Tlačová beseda k tejto téme bude na budúci týždeň v stredu. „Dnes sme tu na to, aby sme oslávili pamiatku Jána Antonína Baťu,“ povedal Baťov vnuk John Nash.

Dediči po najznámejšom československom podnikateľovi už podali formálnu žiadosť o vyplatenie odškodného za majetok, ktorý Baťovi zhabali na základe Benešových dekrétov. Slovensko zrušilo trest prepadnutia majetku, ktorý Janovi Antonínovi Baťovi uložil československý súd v roku 1947 za údajnú kolaboráciu s fašistami.

V Čechách už Baťovo meno očistili

Tomáš Baťa
Foto: SITA/AP

Prvé procesy o odškodné už bežia v susednom Česku, ktoré očistilo podnikateľovo meno v roku 2007.

„Posledné slová, ktoré môj starý otec napísal na papier v nemocnici v deň, keď zomrel, boli, že pravda sa bude znášať ako olej na vode,“ povedal John Nash.

Výšku odškodného však stanoví až ministerstvo financií. Zatiaľ sa k nemu rezort vyjadrovať nechce. „Ministerstvo financií sa vyjadrí po oboznámení sa s obsahom podania,“ uviedol tlačový odbor. Ako však potvrdil právnikov dedičov Tomáš Pecina, v prípade, ak ich štát neodškodní, problém budú riešiť súdnou cestou.

Pod Baťov koncern patrilo veľké množstvo podnikov, vybudoval tu štyri priemyselné centrá, Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany. Prostredníctvom akciovej spoločnosti vlastnil Baťa napríklad aj Bojnický zámok.

Začali osadou Baťovany

Topanka
Foto: runningshoesguru.com/shutterstock

„Vzhľadom na to, že žiadna zo spoločností koncernu Baťa na Slovensku dnes už neexistuje, je na mieste, aby ministerstvo financií urobilo náhradné riešenie a stanovilo náhradu za znárodnený majetok a túto náhradu vyplatilo právnym nástupcom J. A. Baťu vo výške zodpovedajúcej ich dedičským podielom,“ píše sa v žiadosti o odškodné, ktorú má agentúra SITA k dispozícií.

Vznik Partizánskeho spadá do obdobia rokov 1938 – 1939, kedy zlínska firma Baťa vybudovala v chotári obce Šimonovany závod na výrobu obuvi. Po postavení obytných a spoločenských budov sa zrodila osada Baťovany ako súčasť Šimonovian.

S rozvojom fabriky rástla úmerne aj osada Baťovany a tak v roku 1948 bola obec Šimonovany premenovaná na Baťovany, ktorým bol priznaný charakter mesta. Ako výraz uznania za účasť obyvateľov v SNP prijalo mesto dňa 9. februára 1949 názov Partizánske.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Božik
Firmy a inštitúcie Baťa