BASKETBAL: Astrum Levice sa stali prvými finalistami

ASTRUM LEVICE
Corey Jefferson (vľavo) a Tadej Kostomaj (vpravo) v zápase basketbalovej extraligy medzi BK 04 AC LB Spišská Nová Ves a ASTRUM Levice. Spišská Nová Ves, 16. apríl 2011. Foto: SITA/ Miroslav Dibák

LEVICE 20. apríla (WEBNOVINY) – Basketbalisti Astrumu Levice postúpili do finále najvyššej slovenskej súťaže – extraligy 2010/2011. Zverenci českého trénera Františka Róna zdolali najlepší tím po základnej časti BK 04 AC LB Spišská Nová Ves v stredajšom štvrtom dueli semifinále play-off na domácej palubovke 90:81 a celú sériu vyhrali pomerom 3:1. V drese Levičanov opäť úradovalo najmä trio legionárov Henderson – English – Toroman, naopak, Spišiakom sa v metropole Tekova nedarilo strelecky. Levice postúpili do finále, hoci vo štvrťfinále prehrávali s Handlovou už 0:2 na zápasy a boli jediný duel od vypadnutia z play-off.

V druhej semifinálovej sérii medzi BK SPU Nitra a BK Váhostav-SK Žilina je po strede stav vyrovnaný 2:2 a o všetkom rozhodne sobotňajší piaty duel pod Zoborom. Žilinčania boli vo štvrtom dueli na vlastnej palubovke lepším tímom, celý čas vyhrávali, v tretej štvrtine dokonca už o 21 bodov.

Súhrn výsledkov stredajších štvrtých stretnutí semifinále play-off mužskej basketbalovej extraligy (hrá sa na 3 víťazstvá):

Astrum Levice – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 90:81 (22:19, 19:18, 29:21, 20:23) – konečný výsledok série: 3:1, do finále postúpili Levice

Najviac bodov: Henderson 25, English 14, Toroman 13 – Jefferson 21, Baldovský 20, L. Johnson 17

TH: 29/19 – 27/19, trojky: 7 – 8, fauly: 25 – 29, rozhodovali: Brziak, Gabara a Pipíška, 2350 divákov

Úvodná časť zápasu priniesla v 4. min šesťbodové vedenie domácich, ale v 8. min už bolo vyrovnané (17:17). Záver prvej štvrtine lepšie zvládli domáci. Druhá desaťminútovka bola vyrovnaná, hoci domáci mali stále mierne navrch. Náskok domácich v tretej štvrtine narastal, na konci 28. min viedli už o 17 bodov 68:51. Potom Spišiaci skúsili pressing a manko mierne zmiernili. Vo štvrtej časti hostia zabojovali a v 36. min sa dotiahli na rozdiel jediného bodu (76:77), potom však domáci pridali ďalšie body a napokon si pohodlne dokráčali pre najdôležitejšie tretie víťazstvo v tejto sérii.

BK Váhostav-SK Žilina – BK SPU Nitra 94:80 (24:21, 25:18, 26:18, 19:23) – stav série: 2:2

Najviac bodov: Carter 24, Hoferica 22, Závodný a McCoy 15 – Tomek 19, Votroubek 14, R. Moore 10

TH: 28/17 – 20/10, trojky: 9 – 6, fauly: 19 – 24, rozhodovali: Janáč, Ženiš a Kúkelčík, 850 divákov

Žilina mala raketový nástup, po dvoch minútach vyhrávala 11:0. Hostia po oddychovom čase zastavili domácich, postupne manko zlikvidovali a v 9. min bolo prakticky vyrovnané (19:18). Druhá štvrtina bola pomerne vyrovnaná, hoci v jej závere Váhostav opäť mierne súperovi odskočil. Domácim vyšiel bravúrne aj nástup do tretej desaťminútovky, na konci 24. min už vyhrávali 65:44. Tento náskok si Carter a spol. s prehľadom udržiavali až do konca, v sérii vyrovnali na 2:2 a vynútili si rozhodujúci piaty duel na palubovke Nitry.