Banková únia sa stane realitou v budúcom roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Europska unia
Foto: SITA/AP

BRUSEL 19. októbra (WEBNOVINY) – Jednotný bankový dohľad v eurozóne by mal začať fungovať počas budúceho roka.

Informoval o tom v piatok nad ránom po prvom dni summitu EÚ stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Lídri európskej dvadsaťsedmičky sa dohodli, že do konca tohto roka vytvoria právny rámec pre dohľad, ktorý bude vykonávať Európska centrálna banka (ECB), uviedol Van Rompuy po takmer desaťhodinových rokovaniach.

„Po schválení by jednotný mechanizmus dohľadu pravdepodobne mohol byť skutočne funkčný počas roka 2013,“ dodal. Do roku 2014 by mala ECB postupne prevziať dohľad nad všetkými 6 tisíc bankami v menovej únii. V prvej fáze sa ECB zameria na banky poberajúce štátnu pomoc a následne na veľké finančné ústavy, ktoré pôsobia vo viacerých štátoch. Väčšinu bežných operácii pri výkone dohľadu ECB deleguje na národné regulačné úrady.

K bankovej únii sa budú môcť pripojiť aj členské krajiny EÚ, ktoré nepoužívajú spoločnú menu. Spôsob ich zastúpenia v rámci ECB, ktorá v súčasnosti reprezentuje iba členov eurozóny, sa však ešte musí vyjasniť. Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa lídri tiež zhodli, že časový plán ďalších krokov pri prehlbovaní integrácie v menovej únii schvália na summite EÚ v decembri.

Európska centrálna banka
Foto: SITA/AP

Priama rekapitalizácia niektorých problémových bánk z prostriedkov trvalého Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) by takisto mohla byť realitou už v závere prvého kvartála budúceho roka. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na francúzsky vládny zdroj.

„Existuje dohoda o bankovom dohľade. Právny rámec sa schváli do konca roka 2012 a ECB postupne prevezme dohľad počas roka 2013,“ uviedol zdroj pod podmienkou anonymity. Podmienkou, aby mohol ESM priamo rekapitalizovať banky, je vytvorenie funkčného dohľadu, čo sa stane realitou najskôr v prvom kvartáli budúceho roka, dodal predstaviteľ.

Francúzsky vládny zdroj ďalej uviedol, že ESM by mohol prevziať časť problémových aktív bánk, ktoré v súčasnosti poberajú štátnu pomoc, ešte predtým, ako začne fungovať nový mechanizmus dohľadu. S touto možnosťou údajne súhlasí aj Nemecko. Zdroj dodal, že jednou z možností je rozdeliť náklady problémových aktív medzi štáty a trvalý záchranný fond ESM, o podrobnostiach však musia rozhodnúť ministri financií eurozóny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Herman Van Rompuy