BRUSEL 19. októbra (WEBNOVINY) – Napriek formálnej dohode o vytvorení európskej bankovej únie a zhode na prehlbovaní ekonomickej integrácie EÚ nebol slovenský premiér Robert Fico po skončení summitu EÚ spokojný s priebehom rokovaní.
Slovenský líder síce oznámil dohodu o jednotnom bankovom dohľade ako zabezpečenie „spravodlivej rovnováhy“ medzi materskými bankami a ich dcérskymi spoločnosťami pôsobiacimi na slovenskom trhu, no dlhý proces vedúci k dohode označil za kontraproduktívny. Blok totiž podľa jeho slov potrebuje preukázať silu a jednotu, do skorých ranných hodín trvajúce rokovania mu však na dôveryhodnosti nepridávajú.
„Banková únia vznikla… Došlo k politickej dohode, ale komu sme to mali o tej tretej povedať? Keď sa rokuje v noci, vyvoláva to podozrenie, že nie je dohoda,“ uviedol premiér na tlačovej konferencii po skončení vrcholného stretnutia.
Za príčinu zdĺhavých rokovaní označil najmä nedostatočnú prípravu textov, ktoré potom podľa neho musia dorábať samotní premiéri priamo na summitoch, pričom poukázal i na zásahy ministrov financií. „Včera jeden premiér povedal, že im treba zakázať písať listy, v ktorých sa snažia interpretovať, čo dohodli premiéri,“ podotkol predseda slovenskej vlády.
Premiér poodhalil aj priebeh podľa neho „zaujímavej“ debaty na tému ďalšej pozície Grécka v eurozóne a snáh o deklarovanie zotrvania Atén v spoločnej menovej únii.
„Jediný, kto bojoval za formuláciu, ktorá bola pôvodná, bol grécky premiér… Prijali sme preto zmenu, že zotrvanie Grécka v eurozóne je podmienené plnením (úsporného) programu,“ povedal Fico, ktorý v súvislosti s ďalšími juhoeurópskymi krajinami a ich problémovým bankovým sektorom vyjadril potrebu „efektívneho“ a funkčného bankového dohľadu ako podmienky budúcej priamej rekapitalizácie týchto bánk z takzvaného trvalého eurovalu.