Počas víkendu sa stretli LGBT ľudia a ich podporovatelia v Rige, aby pochodom v starom meste poukázali na svoje práva. Konečne sa organizátori mohli potešiť, že miestne orgány im pochod vopred nezakázali. V piatok dokonca ukázali podporu aj tamojšej LGBT organizácii Mozaika. Všetkých napriek tomu zamestnávala bezpečnosť účastníkov, pretože s pride-om nesúhlasila až trištvrtina obyvateľov lotyšskej metropoly.
Úspešnosť podujatia bola výsledkom spolupráce medzi vládnymi zložkami, organizáciami a verejnosťou, aj keď sa zúčastnení skrývali za množstvom policajtov. Tí zabezpečili pokojný priebeh programu a takmer prečíslili odhadovaných 300 až 400 účastníkov.
Vopred ohlásené protidemonštrácie náboženských skupín a neonacistov sa buď neuskutočnili, alebo len vo veľmi malých skupinkách. Ale pochodujúci dav neznepokojili žiadne snahy o útok, či hlasné verbálne útoky a ten sa presunul do jedného z parkov hlavného mesta Lotyšska.
Riaditeľ Amnesty International Dánsko sa vyjadril ku všetkým zmenám v Lotyšsku: „Vládna podpora z najvyšších miest je hlavným krokom k podpore LGBT komunity v Lotyšsku a pre ukončenie diskriminácie v krajine, Baltiku a celej Európe. Veríme, že tento hrdý pochod bude povzbudením pre nás všetkých a najmä pre našich priateľov vzdialenejšieho východu, aby sme pokračovali v pripomínaní, že ľudské práva sú pre nás všetkých bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, či rodovú príslušnosť.“
Amnesty International sa dlhodobo angažuje a bojuje za práva lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodovo identifikovaných ľudí (LGBT). Aj napriek všetkým pokrokom posledných dekád LGBT stále čelia diskriminácii naprieč Európou vo forme zákonov, ako aj v praxi. Navzdory formálnemu zákazu diskriminácie na základe sexuálnej orientácie v mnohých oblastiach, niekoľko štátov stále odmieta legálne uznať partnerstvo dvoch osôb rovnakého pohlavia a udeliť im rovnocenné civilné práva.
Amnesty International každoročne podporuje Pride v krajinách, kde je sloboda LGBT v ohrození. Amnesty International Slovensko už tretí raz podporuje aj Dúhový Pride Bratislava 2012. Prostredníctvom online petície na www.amnesty.sk sa môže zapojiť každý a vyzvať ministra vnútra SR, aby rešpektoval ľudské práva LGBT osôb na Slovensku a aby zabezpečil, že si budú schopní uplatniť si svoje právo na zhromažďovanie a slobodu prejavu v dôstojnosti a bez strachu, že budú vystavení fyzickému násiliu. Počas Baltic Pride-u bolo zaznamenaných niekoľko verbálnych napadnutí, našťastie nikto nebol zranený.
Po minulé roky sa spoločný pochod Lotyšska, Litvy a Estónska neodohrával v tak pokojnom duchu. Piaty pride v Rige bol po prvý raz povolený bez súdov. V roku 2006 miestne zastupiteľstvo zakázalo pochod z bezpečnostných dôvodov. O rok museli byť účastníci zamknutí v parku, ktorý obkľúčili demonštranti a dokonca vhodili do parku dve nálože. V máji 2009 pre zmenu mestské zastupiteľstvo zmenilo názor a povolený pride zakázalo.