MANÁMA 7. marca (WEBNOVINY) – Prodemokratickí aktivisti demonštrujú v pondelok pred americkou ambasádou v Bahrajne. Od predstaviteľov Washingtonu požadujú, aby pritlačili na bahrajnských lídrov a prinútili ich uskutočniť potrebné demokratické reformy. Desiatky prevažne šiitských demonštrantov skandovali pred plotom amerického diplomatického zastupiteľstva v Manáme heslá v angličtine namierené proti monarchii v kráľovstve Perzského zálivu. Po arabsky kričali, že „Ľudia chcú zvrhnúť režim“. Na ropu bohatým kráľovstvom, ktoré je kľúčovým spojencom Spojených štátov a sídlom piatej flotily amerického námorníctva, zmietajú opozičné nepokoje od 14. februára.
V Bahrajne, podobne ako v ďalších krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky, v posledných týždňoch silnie volanie po zmene režimu. Demonštrujú najmä šiitskí moslimovia. V Bahrajne síce tvoria väčšinu, no moc má už 200 rokov sunnitská kráľovská rodina. Šiiti protestujú, že sú diskriminovaní a žiadajú viac pracovných príležitostí a vyššie mzdy.
BAHRAJN: Pred sídlom vlády demonštrujú tisíce šiitov
Pred sídlom bahrajnskej vlády v hlavnom meste Manáma protestujú aj v nedeľu tisíce šiitskych aktivistov. Demonštranti mávajú vlajkami a skandujú heslá namierené proti režimu, ktorý má v rukách kráľ Hamad bin Ajsá al-Chalífa v malom ale strategicky dôležitom štáte Perzského zálivu. Na celé podujatie dohliadajú špeciálne jednotky. Bahrajnom zmietajú opozičné nepokoje od 14. februára.
V paláci, pred ktorým sa protest koná, sa pravidelne vždy v nedeľu schádza kráľov kabinet. Nie je známe, či sa sedenie aj napriek nepokojom naozaj koná, alebo či ho presunuli na iné miesto. Opozícia tiež žiada anulovanie ústavného zákona z roku 2002. Podľa neho môže horná komora parlamentu vetovať rozhodnutia prijaté v dolnej komore.
Bahrajne, podobne ako v ďalších krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky, v posledných týždňoch silnie volanie po zmene režimu. Demonštrujú najmä šiitskí moslimovia. V Bahrajne síce tvoria väčšinu, no moc má už 200 rokov sunnitská kráľovská rodina. Šiiti protestujú, že sú diskriminovaní a žiadajú viac pracovných príležitostí a vyššie mzdy.