BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Vláda podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) v minulom roku porušila memorandum o spolupráci pri riešení dopadov finančnej a hospodárskej krízy. „Pristúpilo sa k nárastu minimálnej mzdy, ktorý nám nekopíruje produktivitu práce. Bola to pritom podmienka, ktorá bola v tomto memorande uzavretá,“ povedal na tlačovej besede šéf AZZZ Tomáš Malatinský. Zamestnávatelia sú tiež nespokojní so zákonom o strategických podnikoch. „Zákon čítajú zahraniční partneri, možní investori a zneisťuje ich,“ zdôraznil. Zákon sa pritom podľa Malatinského dostatočne neprerokoval so sociálnymi partnermi. „Na stôl Hospodárskej a sociálnej rady sa zákon dostal v zásade až po jeho schválení vo vláde, čo je v rozpore s tým, čo sme v memorande sledovali,“ dodal.
Memorandum o spolupráci pri riešení dopadov finančnej a hospodárskej krízy na slovenskú spoločnosť uzatvorila vláda s AZZZ a Republikovou úniou zamestnávateľov v polovici marca minulého roka s platnosťou do konca vlaňajška. Vláda sa v tomto materiáli okrem iného zaviazala v čase hospodárskej krízy neprijímať zákony, ktoré by neprimerane zaťažili zamestnávateľov ďalšími finančnými, regulačnými, či administratívnymi nákladmi nad rámec platnej legislatívy. Jedným zo záväzkov vlády bolo aj operatívne prerokovať a informovať zamestnávateľov o akýchkoľvek negatívnych trendoch, ktoré podľa vlády môžu mať nepriaznivý dopad na zamestnanosť a zamestnancov.
Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila o 4,1 % na 307,7 eura. Za každú odpracovanú hodinu tak má zamestnanec nárok najmenej na 1,768 eura. O ďalšie 4 % sa najnižšie zárobky v prípade nezhody sociálnych partnerov upravia smerom nahor od začiatku roka 2011, a to nad rámec rastu priemernej mzdy za rok 2009. Pôvodný návrh rezortu práce a sociálnych vecí zvýšiť minimálnu mzdu od začiatku tohto roka o 8,1 % sa tak rozloží na dva roky. Kabinet pri stanovení minimálnej mzdy na rok 2010 rozhodol bez súhlasu zamestnávateľov a odborárov.
Majetok firiem v konkurze, ktoré vláda označí za strategické, bude môcť kúpiť štát. Poslanci totiž začiatkom novembra minulého roka schválili zákon o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností. Podľa zákona, ktorý bude účinný do konca tohto roka, môže pritom vláda za strategickú spoločnosť označiť firmu, ktorá je v konkurze, je dôležitá na ochranu zdravia, pre bezpečnosť štátu a riadny chod hospodárstva a má viac ako 500 zamestnancov, alebo pôsobí v sieťových odvetviach.
SITA