Arménsky premiér v stredu vyhlásil, že majú v úmysle vystúpiť z Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), ktorá združuje bývalé sovietske štáty a dominuje jej Rusko. Nikol Pašinjan v parlamente povedal, že vláda neskôr rozhodne, kedy odísť z bezpečnostnej aliancie. Bolo to po prvý raz, čo povedal, že Arménsko z organizácie odíde.
Čoraz väčšie napätie
„Odídeme. Rozhodneme sa kedy odídeme. Nevrátime sa, nie je iná cesta,“ vyjadril sa Pašinjan. Krátko na to minister zahraničia Ararat Mirzojan v zjavnej snahe zmierniť premiérove slová povedal, že Pašinjan ešte neoznámil úplné stiahnutie.
Ruský raketový útok na ukrajinské mesto Kryvyj Rih zabil šesť civilistov, podľa Zelenského najviac potrebujú moderné systémy (video)
„Tí, ktorí tvrdia, že predseda vlády povedal, že Arménsko vystupuje z OZKB, sa mýlia,“ povedal Mirzojan. Moskva to zatiaľ nekomentovala. Medzi Jerevanom a Moskvou panuje čoraz väčšie napätie.
Po tom, ako Azerbjadžan vlani po bleskovej ofenzíve prevzal kontrolu nad regiónom Náhorný Karabach, kde žili etnickí Arméni, vzťahy medzi Arménskom a Ruskom sa ochladli. Jerevan viní spomenuté mierové sily, že neurobili nič, čo by zabránilo azerbajdžanskej ofenzíve.
Prehĺbenie vzťahov so západom
Kremeľ zase rozhnevalo Pašinjanovo úsilie prehĺbiť vzťahy so Západom a dištancovať sa od bezpečnostných a ekonomických aliancií, ktorým dominuje Rusko. Počas tohto napätého obdobia Arménsko pozastavilo účasť v OZKB, v ktorom sú okrem neho a Ruska aj Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.
Kosovo oslavuje 25. výročie svojho oslobodenia, keď sa srbské sily stiahli po 78-dňovom bombardovaní NATO
Zrušilo tiež svoju účasť na spoločných vojenských cvičeniach a samitoch organizáciách. V stredu Pašinjan obvinil OZKB z toho, že neposkytla ochranu Arménsku a že niektorí jej členovia sa postavili na stranu Azerbajdžanu.