BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico má eminentný záujem na dobrých vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom, ale takýto záujem nemôže byť používaný ako nástroj na presadzovanie požiadaviek jednej z dvoch strán. Vyhlásil to v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Štvrtková schôdzka s maďarským premiérom Gordonom Bajnaiom v maďarskom Szécsény nebola podľa Fica o tom, kto vyhrá. „Nejde o víťazstvo alebo prehru, takto to ani nebolo vnímané,“ konštatoval Fico a dodal, že dôležité bolo spolu hovoriť a vysvetliť si nový jazykový zákon, ktorý maďarská strana podľa neho označila ako hlavný dôvod zhoršenia vzťahov.
„Argumentačne sme silnejší než maďarská strana, vzišlo niečo, čo Európska únia dokáže pochopiť,“ komentoval v relácii schôdzku premiérov prezident republiky Ivan Gašparovič. Slovenský prezident aj na summite prezidentov Visegrádskej skupiny (V4) v poľskom Sopote cítil, že „pochopili postavenie Slovenska a pozície maďarskej strany“. Podľa prezidenta si maďarskí predstavitelia musia uvedomiť, že ich oficiálnymi partnermi sú predstavitelia štátu, teraz podľa neho považujú za partnerov „tvrdé jadro SMK“. Podľa lídra strany Most-Híd Bélu Bugára je teraz dôležité, aby sa plnili body, na ktorých sa premiéri v Szécsény dohodli. „Som mierny optimista,“ vidím možnosť, ako ísť ďalej, ale počúvam aj rozdielne interpretácie,“ povedal Bugár.
Diskutujúci sa nezhodli v názore na nový jazykový zákon. Podľa Fica aj vysoký komisár OBSE Knut Vollebaek konštatoval, že na zákone netreba meniť jediný paragraf, Bugár tvrdí, že komisár upozornil na problém nejednoznačnej interpretácie zákona. Fico na adresu podujatia v Dunajskej Strede proti jazykovému zákonu povedal, že desaťtisíce ľudí boli klamané. Podľa Bugára nemuselo vôbec dôjsť k protestu v Dunajskej Strede, keby počas prípravy zákona autori počúvali aj zástupcov menšín. „Nečudujte sa, že sú tu protesty, lebo zákon nie je jednoznačný,“ konštatoval Bugár. Fico zas argumentoval tým, že zvyšné menšiny okrem maďarskej, ktoré žijú na Slovensku, nemajú k zákonu výhrady. Bugár je proti pokutám v súvislosti s používaním jazyka, podľa Gašparoviča sú pokuty v poriadku. Prezident viac ráz argumentoval príkladom Francúzska, podľa neho tam nemajú menšiny spomínané ani v Ústave, ktorá obsahuje len pojem občan.
Premiér Fico sa vrátil aj k plánovanej návšteve maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v Komárne, čo sa skončilo diplomatickou nótou Slovenska, aby Sólyom na Slovensko v tom čase nešiel. „Keď raz niekto povie, že ide na súkromnú návštevu, nech ide do kúpeľov alebo na poľovačku,“ uviedol Fico, podľa ktorého v takom prípade nemá mať predstaviteľ druhého štátu politické aktivity. Podľa premiéra sa so svojím maďarským partnerom v Szécsény dohodli, ako budú vyzerať neoficiálne návštevy politikov. Bugár v tejto situácii Ficovi pripomenul staršiu návštevu bývalého českého premiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka na Slovensku, ktorý bol na súkromnej návšteve a neprejavil záujem stretnúť sa s vtedajším slovenským premiérom.
Bugár označil za potrebnú vec spoločnú slovensko-maďarskú policajnú skupinu, ktorá má na základe dohody premiérov zo schôdzky v Szécsény riešiť problematiku extrémizmu. Fico uviedol, že nechce dať znamienko rovnosti v miere extrémizmu v oboch krajinách, situácia v Maďarsku je podľa neho aj vzhľadom na ekonomickú situáciu vypätejšia. Bugár zas upozornil na to, že v deň schôdzky premiérov začali zástupcovia SNS akciu „Na Slovensku po slovensky“.
SITA