Antinobelovkou ocenili šimpanzie zadky a mŕtve lososy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
šimpanz, opica
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia satirického časopisu Annals of Improbable Research (v preklade Anály nepravdepodobného výskumu) odovzdali vo štvrtok na Harvardovej univerzite takzvané Antinobelove ceny (Ig Nobel Prizes), ktoré už od roku 1991 získavajú vedci za najneužitočnejší a najabsurdnejší výskum alebo vynález.

Celkovo rozdali Antinobelove ceny v desiatich kategóriách, pričom už tradične niektoré z nich odovzdali laureáti skutočných Nobelových cien.

Cenu za psychológiu získali Anita Eerland, Rolf Zwaan a Tulio Guadalupe za štúdiu s názvom Eiffelova veža vyzerá pri nakláňaní sa doľava menšia. Antinobelovu cenu za literatúru zas dostal Úrad zodpovednosti vlády USA za vydanie správy o správach o správach, ktorá odporúča prípravu správy o správe o správach o správach.

Spoločnosť SKN si za premenu starej ruskej munície na diamanty vyslúžila cenu za mier. V kategórii chémia sa predstavitelia časopisu Annals of Improbable Research rozhodli oceniť Johana Petterssona za vyriešenie záhady, prečo ľuďom v určitých domoch v švédskom meste Anderslöv ozeleneli vlasy.

https://www.youtube.com/watch?v=WnprpYZYiC8

Cenu za neurovedu si odniesli Craig Bennett, Abigail Baird, Michael Miller a George Wolford za dôkaz, že vedci skúmajúci mozog dokážu pomocou komplikovaných nástrojov a jednoduchej štatistiky nájsť zmysluplnú mozgovú aktivitu všade – aj v mŕtvom lososovi.

Prehľad víťazov Ig Nobel Prizes za rok 2012:

Psychológia: Anita Eerland, Rolf Zwaan a Tulio Guadalupe za štúdiu s názvom Eiffelova veža vyzerá pri nakláňaní sa doľava menšia.

Mier: Spoločnosť SKN za premenu starej ruskej munície na diamanty.

Akustika: Kazutaka Kurihara a Kodži Cukada za vytvorenie prístroja SpeechJammer, ktorý prerušuje reč človeka tým, že s veľmi malým oneskorením opakuje jeho vlastné slová.

Neuroveda: Craig Bennett, Abigail Baird, Michael Miller a George Wolford za dôkaz, že vedci skúmajúci mozog dokážu pomocou komplikovaných nástrojov a jednoduchej štatistiky nájsť zmysluplnú mozgovú aktivitu všade – aj v mŕtvom lososovi.

Chémia: Johan Pettersson za vyriešenie záhady, prečo ľuďom v určitých domoch v švédskom meste Anderslöv ozeleneli vlasy.

Literatúra: Úrad zodpovednosti vlády USA za vydanie správy o správach o správach, ktorá odporúča prípravu správy o správe o správach o správach.

Fyzika: Joseph Keller, Raymond Goldstein, Patrick Warren a Robin Ball za výpočet rovnováhy síl, ktoré tvarujú a hýbu vlasmi v cope.

Dynamika tekutín: Rouslan Krechetnikov a Hans Mayer za výskum dynamiky tekutín v nádobe na zistenie, čo sa stane, keď človek kráča so šálkou kávy.

Anatómia: Frans de Waal a Jennifer Pokorny za objav, že šimpanzy dokážu rozoznať iných šimpanzov na základe fotografií ich zadkov.

Medicína: Emmanuel Ben-Soussan a Michel Antonietti za radu lekárom, ktorí vykonávajú kolonoskopiu, ako minimalizovať riziko, že im pacienti explodujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať