RAJECKÉ TEPLICE 15. septembra (WEBNOVINY) – Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice chcú antickým štýlom prilákať do areálu Aphrodite ešte viac zahraničných hostí a stať sa svetoznámymi.
Päť nových vonkajších bazénov obklopených sochami či stĺpmi z bieleho mramoru vybudovali za približne tri milióny eur, pričom pol milióna dostali z eurofondov na podporu konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu.
„Slovenské kúpeľníctvo je ťažiskovou oblasťou slovenského cestovného ruchu, máme veľké zásobárne vody a je preto nevyhnutné, aby sme rozvíjali to, na čo máme. Je preto veľmi dobré, že aj zo štrukturálnych fondov Európskej únie sme dokázali rozvinúť infraštruktúru pre turistov a to nie len pre domácich, ale aj zahraničných. Rád konštatujem, že štvrtina kúpeľných hostí na Slovensku v minulom roku pochádzala zo zahraničia a práve tí sem prinášajú predpoklady pre nárast tržieb a pre ďalší rozvoj kúpeľníctva na Slovensku,“ povedal štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko.
V Rajeckých Tepliciach tak pribudlo 740 metrov štvorcových vodnej a viac ako tritisíc metrov štvorcových oddychovej plochy, sedací kruhový bazén vybavený vodnými masážnymi tryskami, plavecký bazén, bralový bazén s vodopádom a dvojitý turecký kúpeľ s povzbudzujúcim účinkom na srdcovocievny systém a posilnenie imunity.
„Pri koncipovaní vonkajšieho vodného sveta sme sa inšpirovali aj v zahraničí, najmä v krajinách s rozvinutou tradíciou kúpeľníctva. Dôležitá informácia je, že je tu zachovaná termálna liečivá voda, ktorá má svoje liečebné účinky certifikované aj štátom. Nachádzajú sa tu špeciálne bazény, ktoré sú po medicínskej stránke koncepčne prispôsobené tak, aby pomáhali ľuďom. Napríklad turecký kúpeľ – v jednom bazéne je 40 a v druhom 20 stupňov, tento teplotný rozdiel štartuje imunitný a lymfatický systém,“ povedal člen predstavenstva Slovenských liečebných kúpeľov Rajecké Teplice Zdenko Miškolci mladší a dodal, že v súčasnosti až dve tretiny ich kúpeľných hostí sú cudzinci.
Kúpele v Rajeckých Tepliciach využívajú prírodnú liečivú vodu, ktorá je svojim zložením charakterizovaná ako hydrogenuhličitanovo-vápenato-horečnatá. Voda má priaznivé účinky na pohybový a nervový aparát a podľa riaditeľa balneoterapie rajeckých kúpeľov Petra Lališa je vhodná i na liečbu ženských ochorení ako sterilita či infertilita.