WASHINGTON 21. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických v utorok pochválilo úsilie Turecka stať sa sprostredkovateľom rozhovorov medzi Iránom a Západom ohľadom kontroverzného jadrového programu Teheránu. Vyjadrilo však tiež svoj skepticizmus k ochote Iránu zúčastniť sa na takýchto rokovaniach. „Poviem iba toľko, že na to, aby ste hrali sprostredkovateľskú úlohu, musíte mať krajinu ako Irán, ktorá by mala záujem skutočne sa zapojiť (do rozhovorov), a to je niečo, čo v posledných mesiacoch chýbalo,“ uviedol hovorca ministerstva Philip Crowley.
Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu v utorok po rokovaní so svojím iránskym kolegom Manúčehrom Mottakím oznámil, že Turecko má záujem byť sprostredkovateľom rozhovorov medzi Iránom a Západom. Podľa Davutogla môže Ankara pomôcť pri hľadaní vhodného diplomatického riešenia sporu s Teheránom, ktorý niektoré krajiny vrátane USA obviňujú zo snáh vyrobiť atómové zbrane. Ako povedal šéf tureckého rezortu zahraničných vecí, „ak budú naši iránski priatelia súhlasiť s týmto návrhom, ako tretia strana sa staneme sprostredkovateľom rokovaní o ich nukleárnom programe a záležitostiach s tým súvisiacimi“.
Podľa Crowleyho slov Spojené štáty uznávajú, „že budúcnosť Iránu ako súčasti regiónu je pre Turecko nesmierne dôležitá práve tak ako je dôležitá pre Spojené štáty a ďalšie krajiny v regióne“ a že Turecko „samozrejme“ môže pri rozhovoroch zohrať konštruktívnu úlohu“.
Medzinárodné spoločenstvo podozrieva Irán, že pod zámienkou civilného jadrového programu pracuje na vývoji jadrových zbraní. Tieto obvinenia Teherán odmieta a nerešpektuje ani žiadne medzinárodné dohody o jadrových programoch. V reakcii na konanie Teheránu BR OSN zvažuje zavedenie ďalších sankcií voči Iránu.
SITA/AFP