BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Povinná angličtina bude od tretieho ročníka základných škôl. Povedal to minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). V súčasnosti sú povinné dva cudzie jazyky, vláda dnes rozhodla, že jedným z nich musí byť angličtina. Na Slovensku sa školáci učia prvý cudzí jazyk od tretieho ročníka na základnej škole, druhý cudzí jazyk si vyberajú od piateho ročníka na základnej škole. Dnes schválený školský zákon hovorí len o povinnej angličtine, no neuvádza, od ktorého ročníka. „Bude to na základe zmeny v štátnom vzdelávacom programe, ktorú chystáme,“ vysvetlil Jurzyca.
Minister chce zmeniť štátny vzdelávací program tak, aby sa mohli tretiaci povinne začať učiť angličtinu už od septembra 2011. Pôvodne chcel presadiť angličtinu už pre prvákov, po kritike túto povinnosť posunul. „Prax ukazuje, že Slovensko za 10 rokov zvládlo nárast počtu vyučovaných hodín v anglickom jazyku o 300 percent a tá zmena, ktorú teraz chystáme, by znamenala nárast menší než 20 percent, čiže podľa nás je dostatok faktov, ktoré ukazujú na to, že Slovensko by angličtinu od tretieho ročníka zvládlo,“ konštatuje Jurzyca.
Novela školského zákona chce tiež od 1. januára 2011 zrušiť polročné vysvedčenia, ktoré žiaci v súčasnosti dostávajú na samostatných tlačivách. Vzhľadom na to, že polročné hodnotenie žiaka obsahuje aj koncoročné vysvedčenie, ministerstvo považuje samostatné tlačivá na polrok za administratívnu záťaž. „Z uvedeného dôvodu škola zákonnému zástupcovi vydá polročné vysvedčenie len na jeho písomné vyžiadanie, čo však pre žiadateľa neznamená vznik žiadnych finančných dopadov,“ vysvetľuje ministerstvo. Vysvedčenie ako verejná listina má podľa rezortu význam, ak sa potrebuje žiak preukázať svojimi výsledkami pri prestupe na inú školu, prijímaní na inú školu alebo do zamestnania. V praktickom živote sa polročné vysvedčenie využíva len minimálne.
Materské, základné a stredné školy budú môcť dostávať dotácie na zabezpečenie športovania nielen mimo vyučovania, ale tiež počas neho. Ministerstvo poskytne peniaze aj na vzdelávanie v športe, na odmeny športovcov a trénerov a podporu edičnej, muzeálnej a osvetovej činnosti v športe. Zakotvuje to novela zákona o organizácii a podpore športu, ktorú dnes schválila vláda a nadobudne účinnosť od 1. januára 2011. Rezort zafinancuje napríklad starostlivosť o športovú reprezentáciu, športové talenty, organizáciu športových súťaží a podujatí či prevenciu a kontrolu v boji proti dopingu v športe.
Podľa zákona však dotáciu nebude možné použiť na úhradu záväzkov z predchádzajúcich rokov, s výnimkou úhrady záväzkov na športovú infraštruktúru osobitného významu, vzniknutých po podpise zmluvy o poskytnutí dotácie. Ministerstvo bude zverejňovať výzvy na svojej internetovej stránke, pričom na predkladanie žiadostí musí vymedziť minimálne 30-dňovú lehotu od zverejnenia výzvy na webe. Po schválení dotácií musí rezort zverejniť informácie o poskytnutí, respektíve neposkytnutí podpory.
SITA