Andrej Babiš zažaluje Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Babiš
Český premiér Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/AP.

PRAHA 7. júna (WebNoviny.sk) – Český premiér Andrej Babiš plánuje zažalovať Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva v súvislosti s prípadom jeho údajnej spolupráce s ŠtB.

Protest na Václavskom námestí

Vyjadril sa tak v stredu po tom, ako ho prezident Miloš Zeman na Pražskom hrade vymenoval za predsedu vlády. Žalobu plánuje podať do 15. júna.

„Chápem, že sa ľuďom nepáčim. Sú pod vplyvom stokrát opakovaných klamstiev. Samozrejme, keď médiá povedia, že som prehral súd o ŠtB, je to klamstvo, pretože som ten súd vyhral a vyhrám ho znova. Do 15. júna podám žalobu na Slovenskú republiku na Európskom súde pre ľudské práva,“ povedal politik, keď sa ho novinári pýtali na utorkový protest proti jeho menovaniu, na ktorom sa v Prahe na Václavskom námestí zišlo viac ako 10-tisíc ľudí.

Spolupracovník s krycím menom Bureš

Babiš dlhodobo čelí obvineniam, že v spisoch niekdajšej tajnej polície figuruje ako jej spolupracovník s krycím menom Bureš. Politik to popiera a na Slovensku sa v tejto veci aj súdil s Ústavom pamäti národa.

V marci podal dovolanie na Najvyššom súde SR proti rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave, ktorý v januári počas obnoveného procesu zamietol jeho žalobu, že ho v spisoch ŠtB neoprávnene evidujú ako agenta. Sudcov bratislavského súdu viazalo vlaňajšie rozhodnutie Ústavného súdu SR.

Český premiér, ktorý je pôvodom Slovák, sa v stredu na hrade vyjadril, že rozhodnutie Ústavného súdu považuje za neštandardné. „Ústavný súd rozhodol tesne pred voľbami, čo považujem za veľmi neštandardné a mám informácie, že to bolo neštandardné. Ústavný súd povedal, že sme zle žalovali a nepovedal, koho máme žalovať, preto sa budem domáhať svojich práv na Európskom súde pre ľudské práva,“ povedal politik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaHnutie ANOŠtB Štátna bezpečnosť