Konzumný spôsob života zapríčinil, že naša planéta sa už roky topí v odpade. Spôsobov, ako ho šetrne odstrániť, veľmi nepribúda. Nový objav skupiny amerických študentov by však mohol tento stav zmeniť.
Jeden z najväčších problémov v oblasti odpadu predstavujú najmä plasty. Rozloženie obyčajnej igelitovej tašky, ktorú dnes dostaneme aj k tomu najmenšiemu nákupu, trvá až 30 rokov. Plastový kelímok od jogurtu sa môže rozkladať aj 50-80 rokov. Mnohé plasty, ktoré dnes vyhodíme, tu teda budú ešte aj po tom, ako sa pominieme. Vyzerá to však tak, že príroda si s týmto hlavolamom poradila. V dažďovom pralese pri Ekvádore skupina študentov z univerzity Yale našla doteraz neznáme huby, ktoré sa živia vybranými plastami.
Expedícia sa konala pod vedením profesora molekulárnej biochémie Scotta Strobela, ktorý každoročne organizuje „laboratóriá v džungli“, aby študentom kreatívnym spôsobom ukázal užitočnosť vedeckých procesov v praxi. Pri poslednej výprave narazili aj na nečakaný objav.
Huba, ktorú previezli do laboratórií, má nezvyčajný apetít – požiera najmä polyuretán, ktorý sa bežne používa pri výrobe topánok, kolies, záhradných hadíc, tvrdej peny do sedacích súprav či izolačnej peny na zateplenie obydlí. Huba s názvom Pestalotiopsis microspora sa živí výlučne týmto druhom plastu a dokáže to dokonca aj v anaeróbnom prostredí – teda bez potreby kyslíka. Práve takéto prostredie sa nachádza aj v spodných častiach odpadových skládok.
Nezvyčajné správanie pozoroval študent menom Pria Anand, spolu so svojím tímom potom z huby odizolovali enzýmy, ktoré dovoľujú organizmom rozkladať plasty ako zdroj potravy. „Tento mikroorganizmus je sľubným prameňom biodiverzity, na ktorom môžeme pozorovať metabolické schopnosti užitočné pre premenu toxických a rizikových látok na nerizikové,“ uviedli študenti v odbornom žurnáli zameranom na mikrobiológiu Applied and Environmental Microbiology.
Hoci redukcia spotreby plastov by mala začať najmä u ľudí – znížením ich produkcie a recykláciou, ekvádorská huba môže svojou činnosťou výrazne prospieť životnému prostrediu pri ich následnom rozklade.
www.digitaljournal.com