WASHINGTON 27. júna (WEBNOVINY) – Americkí homosexuáli v stredu oslavujú veľké víťazstvo, ako Najvyšší súd vyniesol dva kľúčové verdikty v prospech sobášov osôb rovnakého pohlavia.
V prvom prípade odmietol zákon upierajúci federálne prídavky pre homosexuálne páry a otvoril tiež cestu k tomu, aby sa manželstvá homosexuálov mohli uzákoniť v Kalifornii.
Verdikt sa týka Zákonu o ochrane manželstva známeho pod skratkou DOMA. Legislatíva zakazuje nárokovanie sociálnych príspevkov pre zosobášených gejov a lesbičky tým, že manželstvo označuje za zväzok muža a ženy.
„DOMA je protiústavná, keďže porušuje rovnaké práva pre všetky osoby chránené piatym dodatkom (ústavy),“ uviedol v rozhodnutí sudca Anthony Kennedy.
Verdikt už stihol privítať aj prezident Barack Obama. „Sme národ, ktorý sa zhodol na tom, že všetci sme stvorení rovnocenne – a láska, ktorú si prejavujeme jeden druhému, takisto musí byť rovnocenná,“ vyhlásil v oficiálnom stanovisku.
Legislatívu DOMA podpísal ešte v roku 1996 vtedajší prezident Bill Clinton po tom, ako ju schválil Kongres. Obama v roku 2011 vyhlásil, že zákon bude rešpektovať, jeho administratíva ho však nebude obhajovať pred súdom. Vlani sa tiež stal prvým americkým prezidentom v histórii, ktorý verejne podporil homosexuálne sobáše.
Deväťčlenný senát Najvyššieho súdu takisto rozhodoval o takzvanom Návrhu č. 8 z roku 2008, v rámci ktorého obyvatelia v Kalifornii zakázali homosexuálne sobáše na území tohto najľudnatejšieho štátu USA. Rovnako ako v prvom prípade pritom senát hlasoval v prospech práv gejov a lesbičiek v pomere 5 ku 4.
Manželstvá osôb rovnakého pohlavia momentálne uznáva iba deväť z 50 štátov USA ako aj hlavné mesto krajiny Washington. Zákony ďalších 30 štátov uzatváranie takýchto zväzkov zakazujú. Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že zrovnoprávnenie homosexuálnych a heterosexuálnych párov podporuje väčšina Američanov.