MOSKVA 17. júla (WEBNOVINY) – Rusko vo štvrtok ostro odsúdilo nové americké hospodárske sankcie, ktoré postihujú viacero ruských energetických, zbrojárskych a finančných spoločností.
Ministerstvo zahraničia vo vyhlásení konštatuje, že rozšírenie sankcií je „primitívnym pokusom o pomstu za vývoj na Ukrajine, ktorý nezodpovedá predstavám Washingtonu“. Ministerstvo zároveň obvinilo USA, že vydieraním primäli k prijatiu sankcií aj Európsku úniu.
Ruský rezort diplomacie vyhlásil, že USA chcú krivo obviniť Rusko z konfliktu na Ukrajine. Vinu za situáciu však pripisuje Moskva Spojeným štátom, ktoré nedokážu prinútiť ukrajinské vedenie, aby zastavilo vojenskú operáciu na východe krajiny, ktorej cieľom má byť zastavenie povstania. Ministerstvo zároveň pohrozilo, že prijme odvetné opatrenia, ktoré postihnú americkú obchodnú sféru. Na situáciu reagoval aj premiér Dmitrij Medvedev, ktorý nazval zavedenie sankcií „zlom“ a vyhlásil, že podobné opatrenia nepoložia Rusko na kolená. Sankcie podľa neho nepomôžu Ukrajine a v Rusku vyvolajú protiamerické nálady.
Bumerangový efekt
Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že americké sankcie zničia vzájomné vzťahy medzi Ruskom a USA a poškodia tiež americké obchodné záujmy v jeho krajine. Takéto sankcie majú podľa neho „bumerangový efekt“ a spôsobia vážne škody. „Bezpochyby privedú americko-ruské vzťahy do mŕtveho bodu,“ vyhlásil ruský líder v reakcii na sprísnenie sankcií voči jeho krajine pre situáciu na Ukrajine.
Poukázal na fakt, že americké firmy ochotné obchodovať v Rusku stratia túto možnosť a tým aj konkurencieschopnosť v porovnaní s inými svetovými spoločnosťami. Podobne sa vyjadril aj námestník ruského ministerstva zahraničia Sergej Rjabkov, podľa ktorého Spojené štáty takto ešte viac skomplikovali vzájomné vzťahy. Povedal tiež, že Rusko prijme „bolestivé“ protiopatrenia, zatiaľ ich však nešpecifikoval.
Najprísnejšie hospodárske sankcie
Spojené štáty zaviedli v stredu zatiaľ najprísnejšie hospodárske sankcie voči Rusku a lídri EÚ rozhodli, že blok sankcie taktiež sprísni a rozšíri. Na americkom zozname sankcionovaných firiem sa ocitli dôležité energetické, finančné a zbrojné spoločnosti. Medzi nimi napríklad ropná spoločnosť Rosneft, banky Gazprombank, Vnešeconombank a VEB ako aj osem zbrojných firiem.
Americké firmy či občania budú mať zakázané obchodovať so sankcionovanými ruskými spoločnosťami, ich majetok v USA však nebol zablokovaný. Na americký zoznam pribudli aj predstavitelia ukrajinských separatistických oblastí ale aj vysokí ruskí predstavitelia vrátane veliteľa tajnej služby FSB či poradca prezidenta Vladimira Putina. Americký prezident Barack Obama zdôvodnil sprísnenie sankcií nedostatočnou snahou Ruska o zastavenie separatistického konfliktu na Ukrajine.
Sankcie sú podľa šéfa ruskej banky neprimerané
Americké sankcie, ktoré uvalil vládny kabinet Baracka Obamu na Moskvu pre krízu na Ukrajine, sú neprimerané. Uviedol to generálny riaditeľ druhej najväčšej ruskej banky VTB Andrej Kostin.
Varoval tiež pred potenciálne ničivými dôsledkami týchto sankcií na globálny finančný systém. „Samozrejme, že tieto sankcie sú neprimerané a samozrejme, že nezodpovedajú duchu alebo právnym normám existujúcich medzinárodných vzťahov,“ uviedol Kostin pre agentúru ITAR-TASS. „Som presvedčený, že ak neprijmeme opatrenia na zastavenie takýchto jednosmerných sankcií, mohli by sme vidieť katastrofálne dôsledky pre globálny finančný systém,“ upozornil Kostin.
Americké sankcie, ktoré USA uvalili na najväčšieho ruského producenta ropy, sú podľa generálneho riaditeľa firmy Rosnefť Igora Sečina nezákonné. Podľa neho sankcie poškodzujú záujmy akcionárov amerických spoločností a bánk, ktoré spolupracujú s Rosnefťom. „Rozhodnutie o zaradení Rosnefťu do sankčného zoznamu je neodôvodnené, subjektívne a nezákonné, pretože spoločnosť nezohráva žiadnu úlohu v kríze na Ukrajine,“ uviedol Sečin novinárom po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý bol na návšteve Brazílie.