ISTANBUL 5. augusta (WEBNOVINY) – Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v stredu uviedol, že americké bojové lietadlá a drony sa presúvajú na základne v Turecku a čoskoro sa začne komplexný boj s militantmi z extrémistického Islamského štátu (IS).
Turecko koncom júla povolilo využívanie svojich leteckých základní vzdušnými silami Spojených štátov a ich spojencov pri bojových operáciách proti IS, čo je podľa Reuters zo strany Ankary veľká zmena v jej politike, keďže doteraz váhala s razantnejším prístupom voči islamistom na severe Sýrie, s ktorou má spoločné hranice.
Islamistom odrežú prístup
Agentúr Reuters informovala, že Turecko a Spojené štáty pracujú na plánoch, ktoré sa týkajú poskytovania leteckej ochrany pre skupiny americkými inštruktormi vyškolených sýrskych povstalcov, ktorí sa zapoja do bojov s IS pozdĺž hraníc s Tureckom.
Diplomati oboznámení s plánmi podľa Reuters hovoria, že odrezanie prístupu islamistov k hranici, cez ktorú stále prechádzajú noví príslušníci jednotiek IS, by mohlo priniesť podstatné zmeny v boji proti džihádistom v Sýrii i Iraku.
Reuters však pripomína, že na koalíciu čakajú aj ďalšie výzvy: Washington totiž v utorok informoval, že má signály o zajatí niekoľkých Američanmi vycvičených povstalcov. Podľa všetkého ich zajali bojovníci Frontu an-Nusra, ktorý je sýrskou odnožou teroristickej siete al-Káida. Podľa Reuters tento fakt podčiarkuje zraniteľnosť skupiny bojovníkov, ktorých je menej ako 60 a ktorí boli na front nasadení len v posledných týždňoch.
Rusko plány spojencov kritizuje
Plány spojencov a Turecka podnikať nálety na pozície sýrskej armády v záujme ochrany opozície v Sýrii označil v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov za kontraproduktívne a upozornil, že to komplikuje boj s terorizmom.
Ruská strana amerických partnerov v reakcii na ich najnovšie plány okrem iného upozornila, že doteraz sa „všetky prípady, keď americkí inštruktori na území susedných štátov školili budúcich príslušníkov oddielov opozičných síl, skončili ich prechodom na stranu extrémistov“.
Ruský minister upozornil, že takýto prístup komplikuje situáciu, ako aj boj s terorizmom. „Občas sa ani nedá vyznať v tom, kto s kým bojuje a kto komu prekáža,“ vyhlásil Lavrov.