- aktualizované 26. marca, 15:01
Americký Senát schválil v stredu večer (miestneho času) rekordný program na podporu ekonomiky, ktorá čelí dopadom pandémie koronavírusu. Celková hodnota opatrení je zhruba dva bilióny dolárov. Senátori odhlasovali príslušný zákon jednomyseľne.
Priame platby aj subvencované úvery
Dolná komora Kongresu, Snemovňa reprezentantov, bude o balíku opatrení hlasovať v piatok. Prezident Donald Trump už vyhlásil, že zákon podpíše ihneď, ako ho dostane na stôl.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Súčasťou balíka ekonomickej pomoci, ktorý ohlásili v stredu ráno, sú priame platby väčšine Američanov, zvýšenie podpory v nezamestnanosti a program v sume 367 mld. USD určený na udržanie vyplácania miezd pracovníkom, ktorí musia zostať doma.
Koronavírus: Na Slovensku máme 227 prípadov, Matovič sa dohodol so súkromníkmi a chce testovať 3000 ľudí denne (online)
V rámci záchranného balíka sa jednorazovo priamo vyplatí všetkým dospelým Američanom po 1 200 USD a všetkým deťom po 500 USD. „Po dňoch intenzívnych diskusií Senát dosiahol nadstranícku dohodu o historickom balíku pomoci počas tejto pandémie,“ povedal líder senátnej majority Mitch McConnell.
Koronavírus pripravil v USA o život už viac ako tisíc ľudí, epicentrom nákazy je štát New York (video)
K posledným otázkam, o ktorých sa vyjednávalo, patrili garantované subvencované úvery v sume 500 mld. USD pre väčšie priemyselné odvetvia a tiež otázka, aká štedrá má byť pomoc leteckým spoločnostiam.
O prácu prišli milióny ľudí
Takmer 3,3 mil. Američanov minulý týždeň požiadalo o dávky v nezamestnanosti, čo je štvornásobne viac v porovnaní s doterajším rekordom z roku 1982. Dôvodom je rozsiahle zastavenie ekonomiky pre šírenie koronavírusu.
Časť ekonómov predpokladá, že nezamestnanosť v USA by sa mohla do mája blížiť k úrovni 13 percent. Počas veľkej recesie, ktorá sa skončila v roku 2009, nezamestnanosť kulminovala na úrovni 10 percent.
Viac o téme: Koronavírus
Ešte vo februári bola miera nezamestnanosti v krajine na 50-ročnom minime 3,5 percenta a ekonomika stabilne, aj keď mierne posilňovala. Ellen Zentnerová, ekonómka banky Morgan Stanley, očakáva, že počas apríla až júna bude priemerná nezamestnanosť v USA vo výške 12,8 percenta, čo by bolo najviac od 30. rokov minulého storočia.
Ekonómka Morgan Stanley predpokladá, že v druhej polovici roka sa americká ekonomika začne zotavovať, ale na konci budúceho roka by nezamestnanosť stále mohla byť nad hranicou 5 percent.
(1 EUR = 1,0843)