WASHINGTON 15. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí USA radí americkým občanom v Rusku, aby boli ostražití vzhľadom na zvýšený predpoklad demonštrácií a protiamerických prejavov na území krajiny v súvislosti s vývojom na ukrajinskom Kryme.
Vo výstrahe zverejnenej v piatok tiež Washington upozorňuje na zvýšenú vojenskú prítomnosť a pokračujúce cvičenia pozdĺž hranice Ruska s Ukrajinou.
Ukrajina krváca, pri nepokojoch v Charkove zomreli dve osoby
Občania USA cestujúci do Ruska by podľa ministerstva mali pri zvažovaní osobnej bezpečnosti myslieť na terajšie politické napätie a možnosť násilia či konania namiereného proti Američanom alebo americkým záujmom. V prípade, že sa už v Rusku nachádzajú, im odporúča vyhnúť sa všetkým verejným demonštráciám, ale aj iným zhromaždeniam, ktoré sa konajú bez posilnenia bezpečnostných opatrení.
Z aktuálneho prieskumu verejnej mienky televízie CNN a agentúry ORC International vyplynulo, že Američania prvýkrát za posledné dve desaťročia vnímajú Rusko ako vážnu hrozbu pre USA. Podľa zverejnených výsledkov takýto postoj vyjadrilo 69 percent opýtaných, čo je o 25 percent viac než v roku 2012 a najviac od rozpadu Sovietskeho zväzu. Viac než 70 percent respondentov považuje za neospravedlniteľný postup Ruska na Ukrajine a polovica Američanov si myslí, že medzi veľmocami sa začína nová Studená vojna.
Viceprezident USA Joe Biden v pondelok odcestuje do Európy, kde bude rokovať s lídrami viacerých krajín v rámci úsilia podporiť Ukrajinu po vojenskej intervencii Ruska na Kryme.
Podľa piatkového vyhlásenia Bieleho domu bude prvou zastávkou Varšava, kde sa druhý najvyšší predstaviteľ USA stretne s poľským prezidentom Bronislawom Komorowským a premiérom Donaldom Tuskom. Následne sa presunie do Vilniusu, kde má naplánovanú schôdzku s prezidentmi všetkých troch pobaltských republík – Estónska, Litvy a Lotyšska.
Biden by mal s partnermi rokovať o možnostiach, ako podporiť ukrajinskú zvrchovanosť, ale aj o vzájomných obranných záväzkoch medzi jednotlivými členmi NATO. Do Európy pricestuje deň po referende o pričlenení ukrajinského Krymu k Rusku, ktoré USA i EÚ označujú za nezákonné.
Západ medzitým zvažuje reakciu na postup Moskvy, ktorá separatistov politicky i vojensky podporuje. O situácii na Ukrajine v piatok rokovali ministri zahraničných vecí Spojených štátov a Ruska, niekoľkohodinové stretnutie v Londýne však neprinieslo žiadny posun.