BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Aliancia za rodinu spolu s inými organizáciami žiadajú vládu, aby namiesto Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR vypracovala stratégiu ochrany a podpory rodiny.
Píše sa to v texte petície, ktorú spustili v utorok o 8:30 a doteraz ju podpísalo viac ako 12-tisíc ľudí. Práve o petícii, ako aj výhradách voči ľudskoprávnej stratégii informoval v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave hovorca aliancie Anton Chromík.
Kaliňák zatiaľ neplánuje meniť kvórum pre platnosť referenda
Homosexuáli dnes nie sú témou ani prioritou, tvrdí Fico
LGBTI organizácie majú po referende o rodine viacero plánov
Referendum nebolo zbytočné
Vláda sa v stredu bude na svojom rokovaní zaoberať aj takmer tri roky pripravovanou ľudskoprávnou stratégiou, ktorú možno z hľadiska postojov a názorov rôznych organizácií označiť za problematickú.
„Žiadame premiéra Roberta Fica a ministrov, aby odmietli tento dokument, odmietli míňanie peňazí na nezmyselné programy a odmietli natláčanie ideológie do škôl, médií a celej spoločnosti,“ píše sa v texte petície.
„Pred referendom nám tvrdili, že na Slovensku nič neohrozuje deti, rodinu ani manželstvo. Mnohí ľudia tomu uverili, no opak je pravdou. Referendum nebolo zbytočné, naopak, ukazuje sa, ako veľmi vhodne načasované, aby ľudia ešte mohli povedať, aké hodnoty žiadajú zachovať,“ povedal Chromík novinárom.
Vláda bude stratégiou stupňovať polarizáciu spoločnosti
Aliancia za rodinu či Fórum života považujú ľudskoprávnu stratégiu za nevyváženú. „Chceli sme do nej zahrnúť mnohé práva, ktoré považujeme za dôležité, ako je napríklad ochrana života či práva rodičov, no stratégia sa im vôbec nevenuje,“ vysvetlila Mária Raučinová z Fóra života s tým, že tieto témy boli označené za kontroverzné.
„A navyše nás označili za neprofesionálov,“ dodala. Ak vláda podľa Antona Chromíka túto stratégiu prijme, aj naďalej bude stupňovať polarizáciu spoločnosti a jej realizácia sa stane predmetom sporov a nedorozumení obyvateľstva.
„Ak by boli prijaté naše pripomienky, dal by sa text stratégie akceptovať, no dá sa povedať, že sme boli pri jej príprave len do počtu,“ poznamenala Raučinová, ktorá je zároveň členkou výboru pre rodovú rovnosť pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
Ľudské práva musia platiť pre všetkých
Autori petície majú proti stratégii viaceré výhrady. Ide napríklad o registrované partnerstvá a následné adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. Takisto je podľa nich absurdné, že stratégia spochybňuje zásady medicíny, ktoré ochraňujú obyvateľstvo, pričom problematické je v tomto prípade aj darovanie krvi.
Ako sa píše v petícii, „podľa stratégie je problematický dotazník darcu, ktorý obsahuje vraj diskriminačnú otázku, a teda či mal kandidát na darcovstvo – muž za posledný rok pohlavný styk s mužom“. Podľa Chromíka nemôže vláda v tomto prípade uprednostniť nediskrimináciu tzv. gej osôb pred zdravím a životom občanov.
„Ľudské práva ako také musia byt univerzálne a musia platiť pre všetkých. Sme proti diskriminácii akejkoľvek osoby, no nesmie narážať na práva detí na otca a mamu a nemôže z nich odoberať,“ povedal na záver hovorca Aliancie za rodinu s tým, že sú proti diskriminácii rodín, ktoré svoju stratégiu nemajú.