Referendum bolo dobrodružstvo, tvrdí Aliancia za rodinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aliancia chomik
Hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík na brífingu k rozhodnutiu prezidenta Kisku poslať referendum o ochrane rodiny na preskúmanie na Ústavný súd SR. Bratislava, 3. september 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Podľa hovorcu Aliancie za rodinu Antona Chromíka bolo referendum úžasné dobrodružstvo. „Bolo to niečo veľmi krásne, naozaj sa dialo niečo dobré a ľudia pochopili, že sa v tejto krajine dá niečo robiť a môžu vyjadriť svoj názor. Toto referendum nebolo len o rodine, bolo aj o slobode a ukázalo sa, že tú slobodu veľmi potrebujeme,“ vyhlásil v nedeľu v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

„Pre mňa to bol dosť veľký adrenalínový a pomerne drahý zážitok, ale, našťastie, mal šťastný koniec. Myslím si, že väčšina sa v ňom vyjadrila, že nechce využívať svoju moc nad menšinou,“ povedala v relácii právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

Milión ľudí je pre Chromíka úspechom

Podľa Chromíka, úspech referenda je v tom, že pre hodnoty prišlo k urnám skoro milión ľudí a toľko neprišlo ani k eurovoľbám. „Hovoríme tu o naozaj veľkom množstve ľudí, ktorí prišli len pre jednu hodnotu, ktorú považujú vo svojom živote za dôležitú. Znamená to, že títo ľudia sa prebudili a vedia, že táto hodnota je dôležitá,“ zhrnul hovorca Aliancie za rodinu s tým, že o ľuďoch, ktorí k urnám neprišli, nevie povedať nič, iba to, že svoj názor nepovažujú za dôležitý. Vo voľbách sa podľa neho pozerá na tých ľudí, ktorí prídu, nie na tých, ktorí neprídu.

Obrazom: Takto hlasovali Slováci v referende

Aj napriek tomu, že referendum nie je úspešné, Chromík ho za úspešné považuje. „Všetky referendá, ktoré boli, aj napriek tomu, že neboli úspešné, viedli k zmene. Mnohé veci sa zmenili vďaka referendám, ktoré boli vyhlásené za neplatné. Ale fakt je ten, že ľudia prejavili vôľu,“ spomenul v diskusnej relácii.

Toto referendum nebolo o rodine, tvrdí Debrecéniová

Janka Debrecéniová si nemyslí, že v tomto referende bola druhou stranou. „Toto referendum nebolo o rodine, a to bolo jasné všetkým tým, ktorí hlasovať neprišli, pretože aj nehlasovanie je vyjadrenie postoja,“ zhodnotila a s Antonom Chromíkom súhlasí, že toto referendum bolo aj o slobode.

„Ukázalo sa, že občania uplatnili občiansky princíp, hlasovali zodpovedne a nezneužívali svoje právo na to, aby rozhodovali o životoch niekoho alebo aby rozhodovali proti niekomu. Nakoniec ľudia správne porozumeli tomu, že toto referendum bolo proti základným hodnotám. Myslím tým rovnosť, ľudskú dôstojnosť a rešpekt k právam človeka bez ohľadu na jeho konkrétnu identitu,“ objasnila Debrecéniová. Podľa nej referendové otázky boli postavené manipulatívnym spôsobom, napríklad tretia otázka o sexuálnej výchove. „Ústavný súd, ani nikto iný nespochybňuje právo rodičov podieľať sa na rozhodovaní o obsahu vzdelávania svojich detí. V tej otázke nešlo o žiadne zmeny,“ tvrdí právnička.

Ľudia podľa Chromíka v tomto referende rozhodli jasne. „Odporúčam LGBTI iniciovať petíciu za referendum, prejsť týmto procesom, získať takú podporu u ľudí, ako sme získali my,“ ukončil hovorca Aliancie za rodinu.

Referendová účasť je zlyhanie, tvrdí Mikloško

Referendová účasť 21,41 percenta je podľa bývalého politika Františka Mikloška prepad. „Som ale presvedčený, že toto referendum malo veľký význam a odkrylo niektoré problémy. Dotýkalo sa intímnych a súkromných stránok ľudí, ktorí sú inak sexuálne orientovaní. Význam malo aj preto, že k vážnym a citlivým otázkam sa vyjadrili aj cirkvi,“ vyhlásil v nedeľu v diskusnej relácii O 5 minút 12 televízie RTVS.

VŠETKO O REFERENDE O OCHRANE RODINY SA DOČÍTATE

—–> TU.

Jeden z hovorcov Aliancie za rodinu Peter Kremský si myslí, že veľa ľudí v referende nehlasovalo pre znechutenie z politiky, z verejných vecí a aj preto, aby si o nich ostatní nemysleli, že chcú druhému zle. „Ľudia boli presvedčení, že aj keby išli na referendum, nič tým nezmenia. My sme hovorili o tom, aby ľudia prišli hlasovať, aby sa nezavádzali ideológie, ktoré sa tu objavujú,“ zhrnul hovorca. Ako uviedol, každý hľadá odpoveď na otázku, prečo ľudia neprišli v sobotu hlasovať.

„Je logické, že sa nad tým zamýšľame. Je tu takmer milión ľudí, ktorí sa nebáli a povedali svoj názor a to je veľmi cenné,“ vyjadril sa Kremský. Podľa neho keby sa referendum stalo platným, upevnili by sa veľmi dôležité hodnoty, na ktorých stojí naša spoločnosť. Sú to hodnoty rodiny, manželstva a tiež sloboda jednotlivca povedať nie a mať posledné slovo pri výchove svojich detí. „Žiaľ, nezmenilo sa to, ale to ešte neznamená, že je koniec. Nie je koniec a veríme, že v tom budeme pokračovať,“ poznamenal s tým, že hlasy ľudí, ktorí prišli sú dôležité a nemôžeme sa tváriť, že tu nie sú.

Iniciatíva Inakosť hodnotí referendum za povzbudenie

Z pohľadu výkonného riaditeľa Iniciatívy Inakosť Martina Macka je referendum povzbudením. „Nikto nespochybňoval, že rodina a rodinné hodnoty sú pre Slovákov mimoriadne dôležité,“ podotkol v diskusnej relácii. Oficiálnou požiadavky LGBTI sú podľa neho momentálne registrované partnerstvá. „Bavíme sa o tých rodinách, ktoré reálne existujú, sú to páry, ktoré vychovávajú deti a z toho vyplývajú problémy, keďže minimálne jeden z partnerov alebo partneriek nemá žiadny právny vzťah k tomu dieťaťu,“ vysvetlil Macko.

Sociologička Zora Bútorová si myslí, že sa treba pozrieť na výsledky referenda v širšom kontexte a nepozerať sa len na dve strany, ktoré stoja oproti sebe. „Treba sa pozrieť na charakter našej spoločnosti. Výsledok odráža, že naša spoločnosť je z hľadiska spôsobu, ako ľudia žijú v intímnych vzťahoch, veľmi rôzna. Okrem rodín, ktoré iniciátori zadefinovali v referendových otázkach, tu existuje viacero iných spôsobov spolužitia. Preto, keď hodnotíme vysokú neúčasť, tak by sme sa nemali pýtať len na to, ako ľudia prijímajú argumenty druhého tábora, ktorý bol zadefinovaný ako ľudia inej sexuálnej orientácie. Mali by sme sa pýtať aj na to, či otázky, ktoré boli položené, vyhovujú veľkej väčšine dospelých občanov, z ktorých veľká časť nežije v manželskom spolužití,“ objasnila Bútorová.

Mimovládne platformy chcú skvalitniť život rodín

Referendom sa podľa Slovenskej spoločnosť pre rodinu, Fóra života a Fóra kresťanských inštitúcií podarilo naplniť účel, pre ktorý Aliancia za rodinu vznikla. Ako agentúru SITA informovala Slovenská spoločnosť pre rodinu, predreferendová diskusia ukázala, že téma rodiny sa dotýka všetkých ľudí na Slovensku. Referendum zintenzívnilo celospoločenský dialóg a problematika súčasnej rody sa stala stredobodom verejného života.

V oblasti advokácie, prevencie a konkrétnej pomoci budú mimovládne platformy i naďalej navrhovať, predstavovať, presadzovať a podľa možností i uskutočňovať konkrétne riešenia, ktoré môžu priniesť reálne skvalitnenie života rodín.

Mimovládne platformy upozorňujú, že ak sú porušované alebo ignorované základné biologické a stáročiami overené princípy v prístupe štátu k rodine, potom nutne a logicky nastáva rozklad a rozpad spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton ChromíkPeter Kremský
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinu