AMMÁN/BEJRÚT 20. marca (WEBNOVINY) – Sýrske opozičné sily, ktoré z veľkej časti tvoria vojenskí dezertéri, sa v utorok stiahli zo sunnitského mesta Dajr az-Zaur na východe krajiny. Informovali o tom miestni aktivisti, podľa ktorých Slobodná sýrska armáda ustúpila po dvojdňovom intenzívnom ostreľovaní mesta vládnymi jednotkami.
Ako vyhlásil Zväz revolučných výborov Dajr az-Zauru, obytné štvrte obsadili tanky a opoziční vojaci nechceli, aby došlo k „masakre civilistov“.
Armáde slúžiacej sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi sa v uplynulých týždňoch podarilo protivníkov vyhnať z viacerých ďalších miest a podľa opozičných zdrojov pokračuje ostreľovanie zostávajúcich ohnísk povstania.
Podľa analytikov preto povstalci zrejme začali meniť svoju taktiku, pričom poukazujú na krvavé bombové útoky, ktoré cez víkend otriasli dvoma najväčšími mestami krajiny, či sabotáž na jednej z hlavných železničných tratí.
Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch v utorok potvrdila, že opozičné sily sa rovnako ako al-Asadova armáda často dopúšťajú vojnových zločinov.
Útoky v Iraku a Sýrii majú podľa sýrskej vlády ten istý rukopis
Sýrska vláda tvrdí, že teroristické útoky v Iraku,pri ktorých zahynulo najmenej 45 ľudí, a víkendové útoky v Sýrii nesú ten istý rukopis. Sýrske ministerstvo zahraničných vecí zároveň útoky v Iraku odsúdilo. „Ruka, ktorá nedávno smrteľne zasiahla v Damasku a Halabe (Aleppo), je tá istá, ktorá dnes udrela v irackých mestách,“ uviedlo vo vyhlásení.
Séria útokov, ktoré nesú známky al-Kájdy, zasiahla v utorok deväť irackých miest. O život prišlo najmenej 45 ľudí a vyše 200 ľudí utrpelo zranenia. K útokom sa nikto neprihlásil. Dvojnásobný výbuch v Damasku zabil v sobotu 27 ľudí. Deň predtým útok v meste Halab pripravil o život dve osoby.
Sýria z útokov obvinila „ozbrojené teroristické skupiny“, ktoré sú podľa nej zodpovedné aj za súčasné krviprelievanie v krajine. Sýrsky režim tvrdí, že pri násilnostiach, ktoré za rok stáli život už skoro 9000 ľudí, zohráva svoju rolu aj al-Kájda. Sýrska opozícia obviňuje z násilia vládny režim, ktorý chce zastaviť protesty opozície.
Rusko popiera, že by poslalo do Sýrie vojnovú loď
Ruská vláda v utorok rázne odmietla vpondelok medializované informácie o prítomnosti vojnovej lode v sýrskom prístave Tartús. Podľa stanoviska ministerstva obrany zakotvil v stredomorskom prístav iba tanker, ktorého posádku chránia bezpečnostné jednotky. Odmietlo tak správy, že Rusi do Sýrie poslali špeciálne protiteroristické jednotky, píše portál ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti.
Podľa rezortu ruskej obrany malo plavidlo so zásobami a palivom pre ruské lode technické problémy, a preto zakotvilo v prístave. Žiadne zbrane neviezlo. Vláda v Moskve tvrdí, že Rusko ani nemá v pláne posielať do blízkovýchodnej krajiny vojnové lode, pričom minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil takéto informácie za výmysly a „rozprávky“. „Nemáme žiadne špeciálne jednotky ani žiadnych vojakov v Sýrii, je to nezmysel,“ doplnil námestník ministra obrany Anatolij Antonov.
Napriek tomu poslanec Európskeho parlamentu a belgický expremiér Guy Verhofstadt žiada OSN o vyšetrenie týchto správ. Odvoláva sa na tvrdenia sýrskej opozície, ktorá tvrdí, že ruské plavidlo doviezlo režimu prezidenta Baššára al-Asada zbrane. Tie by údajne mohol prezident využiť na ďalšie potláčanie už viac ako rok trvajúceho protivládneho povstania, ktoré si podľa OSN vyžiadalo už tisíce obetí.