BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Aktivisti organizácie Greenpeace v stredu vyliezli na ťažobnú vežu v areáli firmy Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) v Novákoch, kde chceli vyvesiť 15-metrov dlhý banner s nápisom Skončite dobu uhoľnú.
Navrhujú rýchlejšiu ťažbu
Pre zlé poveternostné podmienky sa veľký nápis umiestniť na vežu nepodarilo, namiesto toho použili menšie bannery s rovnakým odkazom. Akcia sa uskutočnila na protest proti ťažbe a spaľovaniu uhlia na Slovensku.
Sýria žiada Turecko o stiahnutie vojakov zo severu krajiny, Rusko podporuje rokovania
Pokračovanie ťažby uhlia minulý týždeň oficiálnym návrhom opäť odobrilo ministerstvo hospodárstva, pričom rozhodlo, že ťažba uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny sa bude dotovať do roku 2023. Pôvodne sa mala dotovať až do roku 2030. Ministerstvo už dalo do medzirezortného pripomienkového konania návrh dokumentu, ktorý má riešiť útlm ťažby uhlia na Hornej Nitre.
Ten sa však podľa Greenpeace zaoberá najmä transformáciou súkromnej firmy Hornonitrianske bane Prievidza a navrhuje rýchlejšiu ťažbu uhlia namiesto jej ukončenia. Kľúčové problémy regiónu pritom vládny plán nerieši, ale odkladá.
Alarmujúce hodnoty arzénu
V polovici októbra aktivisti Greenpeace Slovensko zistili v sedimentoch v okolí banských výpustov odpadových vôd alarmujúce hodnoty karcinogénneho arzénu, ktorý sa v prostredí nerozkladá, no hromadí.
Podpora ťažby na Hornej Nitre sa podľa Pellegriniho asi skráti, ministerstvo rokuje s Bruselom
„Aj keby sa prestalo ťažiť a spaľovať uhlie hneď zajtra, škody na životnom prostredí zostanú viac než nepríjemným dedičstvom pre budúce generácie. Bolo by nezodpovedné, aby vláda i HBP nekonali v záujme zdravia regiónu,“ hovorí riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.
Slovensko má pritom najlepšie podmienky pre celkový útlm používania uhlia v energetike zo všetkých krajín strednej Európy, tvorí totiž len 12 percent výroby elektriny a tepla, a väčšinu ho aj tak dováža zo zahraničia.
Výzva od odborárov pre aktivistov
Odborový zväz pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu pri HBP vyzval v reakcii Greenpeace, aby nepokračovali v takýchto spôsoboch presadzovania si svojich zámerov a riešili veci pokojnou cestou rokovaním na odbornej úrovni.
„Ťaženie proti spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza, ktoré z rôznych strán, zoskupení a lobistických skupín pretrváva už dlhšiu dobu, sa dnes dostalo do absurdného štádia, keď si tieto skupiny za rukojemníkov vzali ľudí starajúcich sa dlhé roky o teplo a svetlo pre naše domácnosti. Na rozdiel od väčšiny zamestnancov tohto štátu, práve títo ľudia každodenne vynakladajú enormné úsilie, odvahu ako i kus zdravia, aby plnili to, čo sa od nich očakáva. Dnes však ich zdravie a životy ohrozuje skupina, ktorá je absolútne nekompetentná, amorálna, ktorá vidí iba svoje a iné záujmy, neuvedomujúc si nebezpečnosť svojho konania voči našim baníkom, ako i škody, ktoré svojím bezohľadným konaním pácha,“ uviedol vo vyhlásení predseda odborového zväzu Jozef Talian. Orgány štátu vyzval, aby konanie organizácie Greenpeace vyšetrili a vyvodili závery.