BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Krajská prokuratúra v Trenčíne zrušila na základe sťažnosti obvinenie vznesené vyšetrovateľom voči dvanástim aktivistom organizácie Greenpeace, ktorí na konci novembra protestovali za ukončenie ťažby uhlia na ťažobnej veži v Novákoch.
Transport uhlia
Podľa prokuratúry aktivisti ich konaním neohrozili žiadne verejnoprospešné zariadenie. Informovala o tom riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková. Krajská prokuratúra konštatovala, že ťažobná veža, na ktorú vyvesili transparent, nie je určená na prepravu baníkov.
Prípad aktivistov Greenpeace ostáva Krajskej prokuratúre Trenčín, Čižnár nevidí dôvod na odňatie
Slúži na transport vyťaženého uhlia z podzemia na povrch, pričom v areáli bane existuje aj ďalší spôsob, ako dostať uhlie z podzemia na zem. Nebola ohrozená ani prevádzka elektrárne Nováky, keďže k dispozícii sú zásoby uhlia.
Trestné konanie sa však podľa Kohutkovej nekončí a vyšetrovanie sa zameria na to, či nedošlo k spáchaniu zločinu všeobecného ohrozenia, teda či nebol ohrozený život, zdravie a majetok.
Vyvesili transparent na ťažobnej veži
Polícia bude zisťovať nové dôkazy a následne vyhodnotí, či niekoho obviní z tohto trestného činu alebo či celú vec vyhodnotí ako priestupok alebo úplne ukončí.
Greenpeace kritizuje vládny materiál o Hornej Nitre, neznamená útlm ťažby uhlia na Slovensku
Aktivisti sú považovaní za podozrivých, nemajú právo nahliadať do vyšetrovacieho spisu a mať k dispozícii informácie o dôkazoch.
„Odmietame možnosť, že nenásilným protestom, počas ktorého aktivisti a aktivistky vyvesili transparent na ťažobnej veži v nováckej bani, ohrozili ľudí alebo majetok. Veríme, že podobne ako v momente, keď boli všetci neprávom držaní vo väzbe, aj tu prokuratúra nakoniec dospeje k záveru, že šlo maximálne o spáchanie priestupku,“ uzavrela Kohutková.
Prečin poškodzovania a ohrozovania
Dvanásti aktivisti zo Slovenska, Českej republiky, Fínska, Nemecka a Belgicka vyvesili v stredu 28. novembra na ťažobnú vežu uhoľnej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza transparent s odkazom „SKONČITE DOBU UHOĽNÚ“.
Prokuratúra v Prievidzi ich následne obvinila z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva, za ktorý hrozí trest až päť rokov vo väzení. Súd v Prievidzi následne rozhodol o väzobnom stíhaní aktivistov.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal po preštudovaní spisu príkaz na prepustenie všetkých 12 aktivistov Greenpeace z väzby. Generálna prokuratúra dospela k záveru, že dôvody väzby neexistovali už pri podávaní návrhu na jej uvalenie.