Aktivisti chcú sprísniť opatrenia proti čiernym stavbám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavbári

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Aktivisti petičnej iniciatívy Stavebná polícia bojujúcej proti stavebnej kriminalite odovzdali v utorok na ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja takmer 750 petičných hárkov s viac ako 7 200 podpismi. Cieľom akcie je iniciovanie úpravy stavebného zákona tak, aby boli napríklad sprísnené pokuty do 10 % z hodnoty stavby a zavedené nové sankcie za porušenie stavebného zákona v podobe zákazu činnosti či zabavenia strojov a materiálov. Stavebná polícia chce dostať do stavebného zákona spolu šesť opatrení proti čiernym stavbám. Listiny s podpismi, určené ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi (KDH), odovzdali iniciátori petície na stretnutí so štátnym tajomníkom ministerstva Arpádom Érsekom (Most-Híd).

„Podpisy sme zbierali už dlhšiu dobu, no chceli sme nechať ministrovi 100 dní, aby sa stihol zorientovať v problematike. Pevne veríme, že toto stretnutie vyústi do prípravy novely stavebného zákona,“ informoval agentúru SITA iniciátor petície proti čiernym stavbám Oliver Kríž. Stavebný úrad by podľa neho mal mať možnosť kontrolovať stavbu už v priebehu výstavby a v prípade porušenia stavebného povolenia ju zastaviť alebo odpojiť od inžinierskych sietí. Rozšíriť by sa mali aj možnosti pre odstránenie nelegálnych stavieb, a naopak, sprísniť by sa malo dodatočné legalizovanie čiernych stavieb.

Ministerstvo dopravy pripravuje zámer a zásady nového stavebného zákona. Návrh zákona plánuje rezort predložiť do medzirezortného pripomienkového konania začiatkom budúceho roka a na rokovanie vlády do konca tretieho štvrťroka 2012. „Na vynútenie dodržiavania rozhodnutí chceme využiť aj orgány polície, takzvanú stavebnú políciu. Okrem toho pripravujeme malú novelu stavebného zákona, v rámci ktorej chceme už v tomto roku zaviesť niektoré čiastkové opatrenia proti čiernym stavbám,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra dopravy Martin Krajčovič. „Pojem stavebná polícia chápeme ako zástupný symbol pre čo najkomplexnejšiu sústavu opatrení zameraných na nájdenie a identifikáciu čiernych stavieb,“ dodal. Súčasťou opatrení v rámci pripravovaného nového stavebného zákona bude posúdenie čiernych stavieb, efektívne prerušenie alebo ukončenie protiprávneho konania alebo stavu, či ich efektívne uvedenie do súladu s právom a požadovaným stavom. Opatrenia budú podľa rezortu dopravy obsahovať aj primerané sankcionovanie pôvodcu a účastníkov protiprávneho konania.

Iniciatíva Stavebná polícia popri sprísnení pokút a nových sankciách zároveň navrhuje, aby bol uzákonený trestný čin aj pre časté prípady stavieb v centrách miest bez stavebného povolenia či odstraňovanie historicky cenných budov bez búracieho povolenia. Platný Trestný zákon totiž podľa Kríža uvádza ako trestný čin iba neoprávnené postavenie stavby v chránenom území. Iniciátori petície žiadajú posilnenie kompetencie stavebných úradov aj o možnosť vydať rozhodnutie o odpojení stavieb od elektriny, vody a plynu. Mali by mať tiež väčšiu možnosť nariadiť odstránenie stavby a menšiu možnosť dodatočne povoliť stavbu. Za potrebné považujú aj rozšírenie kompetencií mestskej polície a Policajného zboru SR.

Najviac podpisov získali organizátori petície v Bratislave a Košiciach, podporili ju však aj ľudia v Trenčíne, Bánovciach nad Bebravou či Detve. „Ľudia nám posielajú svoje príbehy, snažíme sa im poradiť, ale to, čo ich skutočne môže ochrániť, je poriadny stavebný zákon,“ uviedol Kríž.

Petičná iniciatíva sa opiera o fungovanie stavebnej polície v okolitých krajinách. Stavebná polícia v Rakúsku môže napríklad udeliť pokutu do 36 tis. eur či zhabať stavebný materiál a zariadenia. Staviteľ čiernej stavby môže dostať trest odňatia slobody na šesť týždňov. „Vo Švajčiarsku môžu orgány stavebnej polície zadržať priamo na mieste osobu, ktorá stavia bez povolenia a môže byť odsúdená na tri roky. V niektorých kantónoch nie je okrem toho výška pokuty limitovaná. Stavebná polícia v Nemecku zasa môže za porušenie stavebného poriadku udeliť pokutu 500 tis. eur,“ dodávajú iniciátori petičnej akcie. Stavebná polícia v Chorvátsku môže napríklad odpájať čierne stavby od inžinierskych sietí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať